5.00 / 1 oy

DICOM Dosyası Nedir?

Eskiden hastaneye gittiğimde yaptırdığım kan tahlili, röntgen, tomografi gibi tetkiklerin sonuçlarını çıktı olarak alır saklardım. Gittiğim diğer doktorlara da yanımda götürürdüm. Şimdi salgın sebebiyle dışarı çıkınca işlerimi mümkün olduğunca hızlı halledip eve dönmeye gayret ettiğim için sadece hemen çıkan sonuç belgelerini alıyorum yani o anda verilenleri diğerlerini almıyorum. Bu yaşımdan sonra e-nabız uygulamasını bile öğrendim oradan kontrol ediyorum.
Birkaç gün önce yaptırmak zorunda olduğum tahlillerde sonuçlarımın çok iyi çıkmaması sebebiyle doktorum ameliyat yapılması gerekiyor dedi. Fakat ben birkaç doktora daha sonucumu göstermeden hemen bıçak altına yatmak istemiyorum. İletişime geçtiğim doktorlar ise sonuçları kendisine ulaştırmamı istiyor. Belge olarak bana verilenlerin fotoğrafını çekip gönderiyorum lakin e-nabıza girip de tomografi sonucunu indirmek istediğimde “DICOM” formatında kaydet uyarısı veriyor. Jpeg formatını bilgisayarım açabiliyor fakat DICOM formatını ilk kez duydum. 

DICOM nedir diye arattığımda “Digital Imaging and Communications in Medicine” olarak karşıma çıktı. Yani benim anladığım tıbbi görüntüleme cihazlarından elde edilen görüntülerin 2 ya da 3 boyutlu olarak medikal veri depolama biçimi? Peki ben bu görüntülere bakabilmek ve bilgisayarıma indirebilmek için herhangi bir uygulama ya da program mı indirmeliyim? Doktora DICOM formatından başka şekilde gönderemem sanırım? Yardımcı olur musunuz lütfen. Başka bir yol varsa da yapabilirim, sonuçlarımı doktora ulaştırabileceğim yanına gitmeden. Şimdiden hepinize teşekkür ederim. 

 

fenomen

17.12.2020 12:41

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
DICOM Dosyası Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.