5.00 / 1 oy

Coronavirus ile ilgili ilk vaka ne zaman gerçekleşti?

Önce Corona virüsünün ilk ortaya çıktığı döneme ait haberler, ve gelişmeleri hatırlayalım:

- 31 Aralık 2019 tarihinde Çin'in Wuhan şehrinde ilk kez onlarca vaka ile Coronavirüs teşhisi konan ilk kişiler ortaya çıktılar. Wuhan, 11 milyondan fazla insanın yaşadığı büyük bir Çin şehri olduğu için hastalıpın yayılması oldukça hızlı gelişti.

- 11 Ocak 2020 tarihinde ise Corona virüsünden (o zaman Wuhan virüsü olarak adlandırılıyordu) ilk ölen kişi 61 yaşındaki bir erkek oldu. Bu olay gerçekleştiğinde Çin'deki en büyük tatil dönemlerinden birisinde olunduğu için çok kişinin bu salgından etkilendiği rapor edildi.

- 20 Ocak 2020: Wuhan'dan ABD'ye dönen 30 yaşlarındaki bir erkeğin ölümü ise Amerika'da Coronavirüs'ten ölen ilk kişi olarak kayıtlara geçti. Dünya Sağlık Örgütü'nün yayınladığı ilk rapora göre takip eden ölümler Japonya, Kuzey Kore ve Tayland'da gerçekleşti. Çinli yeryetkililerin Wuhan'ı karantinaya alması ve uçak/tren seferlerini durdurması ise sürecin tüm dünyaya yayılmasını engelleyemedi.

- 30 Ocak 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgürtü "Uluslararası endişe gerektiren halk sağlığı acil durumu" ilan etti.

Yakın dönem olaylarını da derleyip paylaşmak istiyordum ama ülkelerin karantina haberleri ve virüsün tedavi konusundaki gelişmeler konusunda çok bilgi kirliliği olduğu için bu yazıları sonra güncelleyecek şekilde erteliyorum. Umarım yazının sonunda tedavinin ve bağılıklığın tamamen gerçekleştiği haberini verebilmiş olurum.

gökçe

16.03.2020 15:19

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Coronavirus ile ilgili ilk vaka ne zaman gerçekleşti?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.