5.00 / 1 oy

Chernobyl (2019) [Dizi]

Popüler filmleri ya da dizileri popüler olmadan önce keşfetmeyi ve izlemeyi seviyorum ama Chernobyl konusunda maalesef geç kaldım. Bir baktım ki insanlar Game of Thrones'tan bir anda Chernobyl adında bir diziye geçmişler ve her hafta da konuşuyorlar, fazla popüler olunca itici geldi ve izlemedim. Hafta sonu ne izlesemd diye bakınırken bir anda karşıma çıkınca bir şans vereyim dedim.

Bilgisi olmayanlar için 5 bölümlük bir mini dizi, devam etmeyecek olması da bence güzel çünkü aylarca süren sezon aralarından nefret ediyorum. Dark ve Stranger Things'i o kadar unuttum ki yeni sezonlarına başlayamadım bile. Bu yüzden bitsin öyle izleyeyim diyorum artık mümkünse.

Spoiler vermeden özetlemek gerekirse 26 Nisan 1986 tarihinde o dönemin Sovyetler Birliği'ne bağlı Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ndeki Çernobil şehrinde gerçekleşen reaktör faciasını anlatan bir dizi. Bir belgeselden çok biyografi gibi sunulmuş. Her ne kadar Rusya tarafından gerçekleri yansıtmadığı gerekçesiyle eleştirilse de en azından toplumsal bilinci artırması ve nükleer santralin yol açabileceği felaketleri bilgisayar/tv başındaki insanlara anlatmayı başarmış olması bile bence büyük olay. Dönemin totaliter sovyet rejiminin baskıları sonucu böyle bir felaketin gerçek boyutlarının hem kendi halklarından hem de dünyadan nasıl gizlendiğini izlemek de ayrı bir iç burkucuydu, hele hele bir de benzer propagandaların bizde de yapıldığını hatırlayınca insan kendini iyice salak yerine konmuş hissediyor.

Dizi tamamen ingilizce, ama atmosferden koparmamak için tüm mekan vs yazıları rusça olarak korunmuş. Zaten rusça olsaydı bu kadar popüleriteye de muhtemelen ulaşamamış olacaktı. Mükemmel bir canlandırma olarak tarihteki yerini almış mükemmel bir eser, ne fazla duygu sömürüsü var ne de gereksiz mesaj verme kaygısı, her şey tam olması gerektiği kadar yapılmış. Oyunculuklar, kıyafetler, makyajlar, mekanlar, her şey mükemmel bir titizlikle hazırlanmış. HBO yapımı bir dizi olmasının da bence bunda etkisi var, Netflix yapımı olsa muhtemelen ortaya çıkan eser bu olmazdı.

 

denizil

21.07.2019 00:19

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 15 Kasım 2021 00:18
  2

  bir dönem çok popüler olmuştu ve kaliteli de bir yapımdı. özellikle köpekleri zehirledikleri bölümü izlerken çok zorlanmıştım, onun dışında tüm bu yaşananların misliyle gerçek olduğunu bilmek gerçekten çok üzücüydü.

 • 6 Haziran 2022 09:40
  0

  sırf köpeklerin olduğu sahneyi izlememek için diziyi izlemeye korkuyorum, gerçeklerin anlatımı bile bu kadar üzüyorsa o dönemde bu travmayı yaşayanlar neler çekmiştir kim bilir

 • 14 Ağustos 2019 13:27
  0

  Kesinlikle küçük büyük demeden herkesin izlemesi gereken bir yapıt. 5 bölümlük mini dizi olarak geçiyor. Dizi bittiği için herkes gönül rahatlığı ile izleyebilir. Sıkmadan tüm olaylar tadında verilmiş. Benim aklıma takılan bu diziyi izledikten sonra Ukrayna'ya gidecek olanların Çernobil'e düzenlenen turlara katılmaya cesaret edip edemeyeceği. Yani küçücük bir ihtimal bile olsa bile bile radyasyona maruz kalmak akıl işi gelmiyor bana. 

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Chernobyl (2019) [Dizi]

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.