5.00 / 1 oy

Gerçek parmesan peynir nasıl anlaşılır?

Parmesan peyniri, tüketmeye alışanların makarnalarına, etlerine ve salatalarına koymaktan büyük keyif aldıkları ve yoğun tadı ile de muadili olmayan bir peynir türü. Ancak tüm dünyada kullanımı ve üretimi yaygınlaşan parmesan peynirinin gerçek anlamda parmesan peyniri olarak nitelendirilebilmesi için İtalya'nın birkaç şehrinden birisinde üretilmiş olması gerekiyor.

Eğer bir parmesan peyniri İtalya'nın bu şehirlerinden birisinde gerçek parmesan peyniri olarak üretildi ise üzerine parmigiano reggiano logosu basılarak paketleniyor. Üzerinde bu logo bulunmuyor ise o parmesan peyniri için gerçek parmesan peyniri değil deniyor. Bulunması gereken orijinal parmesan peyniri logosu ise şu:

orijinal parmesan peyniri logosu

Türkiye'de parmesan peyniri olarak satılan peynirlerin neredeyse tamamında bu logo bulunmuyor, çok az sayıdaki peynirde (örneğin Zanetti Grana Padano Parmesan 200 G
peynir 82 TL) bu logoyu gördüğüm için parmesan alacağım zaman bu markalardan birisini seçmeye özen gösteriyorum. Lezzet olarak diğer parmesan peynirlerinden daha farklılar ve tatları da daha doygun. Ama buna karşılık olarak fiyatları da ithal oldukları için ciddi anlamda daha pahalı..

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: italya'nın en ünlü peynirleri hangileridir?

bkz: Akışkan ve sünen peynir çeşitleri nelerdir?

bkz: Labne ile krem peynir arasındaki fark nedir?

bkz: En Lezzetli 10 Peynir Çeşidi

bkz: Dominos'tan Bol Peynirli Ekmek incelemesi

bkz: Türkiye'deki en lezzetli peynir hangisi?

hamburg

22.07.2021 22:41

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Gerçek parmesan peynir nasıl anlaşılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.