5.00 / 1 oy

Ceteris Paribus varsayımı nedir?

Genellikle iktisat eğitimi alan kişilerin sıklıkla duyduğu ve muhtemelen bu kadar çok kullanılması sebebiyle “ceteris paribus” ifadesini öğrenmeden de mezun olmadıkları gibi günlük hayatlarında da oldukça fazla kullandıklar bir ifadedir. Anlamı ise basit olarak incelediğiniz tüm değişkenlerden sadece etkisini araştıdığınız değişkenin değiştiği, bunun dışındaki tüm değişkenlerin sabit kaldığını varsayarak araştırılan konunun incelendiği varsayımdır.  Özetle ceteris paribus, “diğer tüm değişkenler sabitken” demektir. 

Gerçekte hayatta ceteris paribus varsayımı adı üzerinde sadece bir varsayımdır çünkü ekonomi alanı başta olmakla birlikte, hayattaki bir çok alanda bir olayı etkileyen ve de tetikleyen çok fazla parametre bulunmaktadır. Fakat araştırma yapılacağı zaman tüm bu etkileri bir arada incelemek oldukça zor olacağı için sadece bir değişken üzerinden yola çıkılarak varsayımlar oluşturulur. Kısacası teoride oldukça hayat kurtaran ceteris paribus gerçek hayatta uygulanamayacak kadar ütopiktir. 

İktisat ile kendi çabasıyla ilgilenenler için “Ceteris Paribus”un Türkçe okunuşu "seteris paribus"tur.
 

talat

14.01.2021 23:49

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 12 Eylül 2021 18:03
    3

    kimyacılar için oda sıcaklığında olunması gereken dış parametre sabitleme varsayımının iktisat karşılığıdır ki iktisattaki dış parametrelerin sayısı ve oynaklığı düşünüldüğünde zaten pratikte bu varsayımın gerçekleşebilmesi mümkün değil

  • 6 Ocak 2022 18:33
    0

    finansal okur-yazarlığı bu kadar yüksek olan bir millet olarak artık neredeyse herkes ya borsada, ya paritelerde ya da kripto para borsalarında oyuncu olarak yer alıyor ve bu konulara da ilgi duyuyor. ama ceteris paribus diye bir varsayımı televizyonda bile duyduğumu hatırlamıyorum ben, demek ki daha o seviyeye gelmemişiz

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ceteris Paribus varsayımı nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.