5.00 / 1 oy

C# Konsolda Yan Yana Çıktı Almak

Programlama dillerinin en iyi öğrenebileceğiniz yer her zaman konsollardır. Konsol yazılımları geliştirerek programlama dillerinin özelliklerini ve kütüphanelerini tasarımsal unsurlarla dikkatiniz dağılmadan öğrenme imkanı bulabilirsiniz. Bu da beyaz bir ekran üzerinde siyah; ya da siyah bir ekran üzerinde beyaz yazılarlar bir miktar zaman geçirmeniz anlamına geliyor, ama uzun vadede çok faydasını göreceğiniz bir eğitim süreci olduğunu da ileride anlayacaksınız.

Her programlama dilinin ilk uygulaması, konsol ekranına hello world ya da Türkçe merhaba dünya yazdırmaktır. Dolayısıyla yazılım geliştirirken bilmeniz gereken ilk komut da ekrana bir şeyler yazdırmak, ya da yazılım terminolojisinde sık sık söylenildiği şekli ile çıktı almaktır.

Konsolda çıktı alma işlemi her zaman ileri doğru yapılmaktadır. Yani ya sağa doğru ilerleyebilirsiniz, ya da bir satır alta inebilirsiniz. Geriye ya da üst satıra çıkarak önceki çıktıları güncellemeniz mümkün değildir. Aynı satırda çıktı almak için (satır atlamadan) C# programlama dilinde kullanılan komut da Console.Write("") komutudur. Tırnak içerisinde yazdığınız ifadeler konsolda aynı şekilde yazdırılır ve yazdırma işlemi sona erdiğinde de imleç olduğu yerde kalır (bir alt satıra geçmez).

Örnek:

using System;

namespace Merhaba
{
 class Program
 {
  static void Main(string[] args)
  {
   Console.Write("Merhaba ");
   Console.Write("Reitix");
  }
 }
}

Çıktı: Merhaba Reitix

Alternatif örnek için bkz: C# Konsolda Alt Alta Çıktı Almak

Önceki bazı yazılarım/sorularım için

bkz: Excel'de hangi sayıların toplamının x ettiğini bulmak

bkz: Windows CMD'de iki komutu tek satırda nasıl çalıştırabilirim?

bkz: GoDaddy Sql Server Türkçe karakter problemi

bkz: Chrome'da otomatik doldurma (autofill) form için nasıl iptal edilebilir?

bkz: ASP.NET'te local'de çalışıp çalışmadığımızı nasıl anlarız?

mbologlu

28.03.2021 02:03

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
C# Konsolda Yan Yana Çıktı Almak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.