5.00 / 1 oy

GoDaddy Sql Server Türkçe karakter problemi

GoDaddy içerisinde barınan hosting hesabındaki Sql Server'daki database'e Türkçe karakter ekleyemiyorum, netten araştırma yaptım, herkes Collation'ın Turkish olarak güncellenmesi gerektiğini söylrmiş ama veritabanında Collation güncelleme yetkim olmadığı için GoDaddy'de bu çözüm işe yaramıyor. tabo ya da sorgu bazlı olarak da olsa veriyi eklerken ya da çekerken Türkçe karakterlerin görünür olmasını nasıl sağlayabilirim?

mbologlu

28.06.2019 10:48

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 28 Haziran 2019 10:49
    23

    Eğer database'in kendi Collation tercihini Turkish_CI_AS olarak seçme yetkiniz yoksa Türkçe karakter problemini aşmanızın sorgu sırasında daha pratik bir yolu var. Bunu ister manuel yazdığınız INSERT komutları için, isterseniz de prosedürleriniz için uygulayabilirsiniz. Türkçe karakter içeren NVARCHAR gibi text'lerinizi SQL SERVER'a Unicode olarak gönderebilmek için string'in sol tarafında N karakterin koymanız yeterli. Örneğin:

    INSERT INTO dbo.tabloadi (sutun) VALUES (N'içerik');

    olarak yazdığınız INSERT komutunu güncellerseniz Türkçe karakterleriniz sütun içerisine bozulmadan eklenmiş olacaktır. Küçük hard ya da büyük harf fark etmeksizin aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
GoDaddy Sql Server Türkçe karakter problemi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.