5.00 / 1 oy

Gürültü yapan komşu nasıl uyarılmalıdır?

Komşuluk etiği çerçevesinde günün her saatinde aşırı gürültü yapan komşumu nasıl uyarmam gerektiği konusunda kararsız kaldım. Kapısını çalıp nazikçe durumu anlatayım diyorum ama ben gürültü yapmıyorum deyip çıkabileceği için kendimi haklıyken haksız duruma düşürmüş olma tehlikem var bu durumda. Duvardan duvara bir şeyle vurmayı çok denedim ama ya takmıyor ya da kendine yapılan nazik bir uyarı olduğunun bile farkında değil. Direk polisi arayıp şikayet etsem bu sefer ilişkiler onarılamayacak boyutlara da gelebilir, gecenin bir saati apartmana polis girmesi şık bir durum değil sonuçta. Sosyal ve hukuksal anlamda neler yapabilirim öğrenmeye çalışıyorum ama internette de teyit edilmi adam akıllı bir bilgi yok, nerede konusu açılsa git döv demişler ki bence böyle bir opsiyonun varlığından söz etmek bile yanlış!

vuplus

12.08.2019 23:25

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 15 Kasım 2019 15:55
  16

  Gürültüye sebep olan şeyin ne olduğuna göre durum değişir. Eğer evde hasta ya da bebek-çocuk varsa durum tamamen mazur görülmelidir ve komşuya destek olunmalıdır. Evcil hayvanlardan kaynaklanan seslerde ise bir süre zaman verilmelidir çünkü hayvanların apartman şartlarına uyum sağlamaları biraz zaman alıyor, havlamalar ya da patırtılar azalarak bitecektir. 

 • 14 Ekim 2019 03:19
  12

  Önce apartman yönetimi ile görüşerek probleminizi onlarla paylaşın, herkes muhatap olmaya değecek kadar iletişim kurabilen insanlar değil çünkü. Yönetimden muhtemelen asansöre ya da apartman girişine yazı asmak gibi bir bildirim olacaktır, faydası olmazsa da kapıcı aracılığı ile bir uyarı gidecektir. Baktınız halen faydası olmuyor, o zaman komşunuz ile aranızdaki ilişkiye göre ya inip kapısını çalarak nazik bir dille sessiz olmalarını rica etmek gerek, ya da çıkışına denk gelerek sabah asansörde sıkıntınızı paylaşmak gerek. Kalorifer peteğine vurarak kimseye haklılığınızı anlatamazsınız, bir de üstüne haksız durumuna düşürmüş olursunuz kendinizi diğer apartman sakinleri gözünde. Polis çağırmak ise bence en son çare zaten.

 • 13 Ağustos 2019 19:12
  0

  Bir önceki oturduğum yerde dediğiniz sorunları fazlasıyla yaşadığım için ev değiştirmek zorunda kaldım dermişim, şaka tabii ki. benim denemelerimden bahsedeyim size kısaca: öncelikle kalorifere sopa demir ses çıkaracağınız bir cisimle vurmak. kalorifer boruları sesi direkt iletiyor. bir iki kez ses yükseldiğinde deneyin işe yarayacaktır. baktınız olmadı telefonu varsa sizde nazikçe uyarın çocuğunuz varsa uyuyamadığından bahsedin ya da proje yetiştirmeniz gerektiğinden fakat konsantre olamadığınızdan ya da hasta olduğunuzu söyleyebilirsiniz. baktınız bir kez sustular fakat başka gün yine aynılar yöneticiye inip apartman genelinde görünecek yerlere uyarı asmasını rica edin. yine olmazsa polisi aramak son çareniz olacaktır. özellikle polisin de rahatlıkla duyabileceği gürültülü bir anlarına denk getirmeniz önemli. 

 • 25 Aralık 2019 22:28
  0

  Kesinlikle geenlerde haberlere konu olan ayılar! gibi ev basarak ve dayak atarak olmamalıdır. adamlar hem gürültü yapıyor hem de ev basıyor. spor salonunda kas yapınca zihin geriliyor demek ki!

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Gürültü yapan komşu nasıl uyarılmalıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.