5.00 / 1 oy

Blazor Nedir?

Son zamanlarda .NET blog'larında çok fazla karşıma çıkan birkaç teknolojiden birisi olduğu için anlayabildiğimi anlatmak, anlamadığımı da sormak için bu soruyu açıyorum. İlişkili olarak WebAssembly konusu için de birazdan bir soru ekleyeceğim.

.NET'teki Razor teknolojisinin tarayıcıya (browser) aktarılması sonucu iki kelimenin yazılışının birleştirilmesi ile Blazor kelimesi elde edilmiş ve teknoloji de adını buradan almış. Bu ne işe yarayacak diyenler için de tarayıcı içerisinde .NET kodu yazabileceğimiz anlamına geliyor. Başka bir deyişle, C# ile kodlama yaparak webassembly teknolojisini kullanmak isteyen geliştirmeciler için Microsoft tarafından hazırlanmış olan teknoloji olarak da tanımlayabiliriz. Yani Javascript yreine C# ile kodlama yaparak tarayıcıda bu kodları çalıştırmak artık mümkün.

Denemek isteyenler, Visul Studio 2019 kurulu makinelerinde yeni bir ASP.NET Core Application projesi açarak açılan listeden Blazor uygulamasını seçebilirler (ASP.NET Core 3.0). 

mbologlu

27.08.2019 00:05

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Blazor Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.