5.00 / 1 oy

Bir otelin kalitesiz olduğunu nasıl anlarsınız?

Kendi adıma tespit yöntemlerim şu şekilde:

- Restoranında ard arda bir günden fazla aynı malzemeli türev yemekler çıkıyorsa bu dünden kalan yemeklerin ertesi gün form değiştirerek tekrar sunulduğu anlamına gelir. Bir gün beyin çıkartan bir otelde ertesi gün açık büfede beyin salatası çıkıyorsa bundan emin olabilirsiniz.

- Klimanın ne kadar sağlıklı olduğuna bakarak otelin amortisman ihtiyaçlarını ne kadar düzenli karşıladığını tespit edebilirsiniz. Akıtan klimalı bir otel en kötü durumdaki oteldir, sararmış klima ise onun bir derece daha iyisidir ama yine de kötüdür. Soğutmayan bir klima için resepsiyona telefon açtığınızda aldığınız tepki ve onarım hizmeti de bir diğer otel kalitesi ölçüm aracıdır.

- Yan odalardan gelen sesler, izolasyonun ve otel yönetiminin vasatlığını gösterir

- Otelde bir gece kalmanın süre olarak altında (saatlik vb) barınma hizmeti sunan oteller de format olarak vukuatli otellerdir

- Çift kişilik ikiz yataklı odalardaki yataklar iki adet tekli yatağın birleştirilmesi ile hazırlanıyorsa lego gibi her formata dönebilen vasat bir otel demektir.

- Tuvalete ilk girdiğinizde tuvalet kağıdının ilk kez kopartıldığını belirten yapışkanlı ilk yaprağı üzerinde değilse ikinci el bir tuvalet kağıdı kullanıyor olmanız muhtemeldir. Tuvalet kağıdının kalitesi de (kalınlığı ve kokusu ile anlaşılabilir) bir diğer önemli kalite anlama tekniğidir

- Mini barda su ikramı olup olmaması kalitesiz değil ama art niyetli bir otelin en somut göstergelerindendir. Bu tip yerlerdeki kettle'ın içinin ne kadar temiz olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Ya da araç ile gidiliyorsa ne olur ne olmaz diyerek su, kettle ve sallama çay/kahveyi evden götürmek gerekebilir

- Kahvaltıda verilen içecek eğer sıkma portakal suyu ise (gerçek portakalların ortada döndüğü portakal sıkma makinesi de olur) güzel bir otelde olmanız muhtemeldir. Ancak yan yana bir adet limon, bir adet de portakal suyu renginde iki adet dönen makine görürseniz (genelde kahve makinesinin çaprazında dururlar) kötü bir otelde olduğunuz anlamını çıkartabilirsiniz. Bu tang'ler bir süre sonra bittikçe üzerine su ilave edildiği için sabahın 7'sindeki portakal suyu ile 10'daki son portakal sularu arasında da ciddi bir yoğunluk ve tat farkı vardır

- Odalarda verilen terliklerin taban kalınlıkları da yine bir otelin kaliteli ya da kalitesiz olduğunu ele veren detaylardandır. Tüm terliklerin üzerinde otelin logosu vardır ancak terliğin hatıra olarak misafir tarafından alınması durumuna karşı otelin ne kadar umursamaz olup olmadığı bu şekilde anlaşılabilir.

- Eskiden kapıları kartla açılan otellere iyi derdim ama artık bu teknoloji çok standart oldu. Artık sıcak yaz aylarında kartı yuvasından çıkarttığınızda da çalışmaya devam eden bir kliması olan otellere kaliteli diyebiliyorum

- Ortak alanlardaki tuvaletlerde el kurutma aracı olarak havlu veriliyorsa güzel bir oteldir, kağıt havlu makinesi bunun bir tık altı, el kurutma makinesi ise en alt seviyedir.

- Müşterilerine bileklik takan oteller de benim gözümde vasat oteller sınıfına dahildirler. bir hafta kaldığınız bir otelde her gün o bilekliklerle gezmek ve uyumak zorunda olmak çok rahatsız eder ve bileklerde de iz yapar

- Havluların odaya ilk girdiğinizdeki sunumu da güzel bir göz boyama tekniği. Eğer banyoda yerine asılı ise bence olağan bir durumdur ama eğer havllular yatağın üzerine kuğu şekli verilerek serilmişse bu gereksiz ve ucuz bir göz boyamadır.

- Elbette personelin güler yüzlü olup olmaması

- Odalarda tavsiye ve şikayet formu olup olmaması

- Halılarda iz olup olmaması (varsa basmamaya özen gösterin)

- Odalarda sigara içilmesine izin verilen oteller nazarımda en vasat oteller grubuna girerler, bu yüzden duman algılama sensörleri de mutlaka her daim aktif durumda olmalıdır. Odada kül tablası olması, daha da kötüsü kirli bir kül tablası olması da tuzu biberi olur.

altunbezel

05.03.2020 16:35

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 22 Kasım 2021 19:37
    0

    son gittiğim otelde havluların arasından muhtemelen benden bir önce kalan misafirin saplanmış sakal kılları vardı, demek ki bu havlular ya hiç yıkanmadı ya da yıkandıysa bile kontrol edilmeden geri yerleştirildi ki kimse bu büyük sorunu fark etmemişti bile. otel yetkililerine gösterince de zaten inanmak istemediler.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bir otelin kalitesiz olduğunu nasıl anlarsınız?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.