5.00 / 1 oy

ATM'den QR Kod İle Para Çekmek Güvenli Mi?

Atm'den kart kullanmadan akıllı telefonlara yüklenen banka uygulamaları ile QR kod okutarak para çekebilme özellği aslında covid-19 öncesinde de vardı ve o dönem de aktif olarak kullanıyordum çünkü tek virüs koronavirüs değil ve o atm'ye her türlü insanın dokunduğunu biliyorum. Atm'lerin temizlikleri konusunda da öyle titizlenerek yapılan düzenli bir temizlik de olmadığı için bir kere sağlık açısından qr kod kullanarak yapılan para çekme işlemi çok daha güvenli, ama bu başlığı açarken kastettiğim güvenlik bu değil elbette.

Öncelikle QR kodun herhangi bir resim olmadığını anlamak gerekiyor. QR kod, herhangi bir bilginin karekod olarak görsele dönüştürülmüş olması anlamına geliyor. Yani onlarca basamak uzunluğunda bir şifreyi elle yazmak ile bu şifreyi QR koda dönüştürüp okutmak arasında herhangi bir fark yok. Her ikisi de aynı derecede güvenli. QR kodu rastgele üreterek başkasına ait para çekebilme işlemi de aynı derecede imkansız. Hatta QR kod kullanmanın kart kullanarak ve şifre girerek para çekmeye kıyasla daha güvenli olduğunu bile söyleyebilirim çünkü ATM'lerin kart girişlerine kart kopyalama cihazları kuran çetelerin QR kod kullanan banka müşterilerinin bilgilerini alabilmek gibi bir şansları hiç yok. Müşteri telefon uygulamasından çekeceği tutarı yazıyor, ATM'deki QR kodu telefonu ile okutuyor ve parasını çekerek gidiyor. Sıfır güvenlik açığı!

Son olarak bir de müşteri olarak zamansal kazanımlardan bahsetmek istiyorum. Kartınızı sokup çıkarken kaç kere kırdığınızı, şifre girmekle zaman kaybettiğinizi ve hatta paranızı çekip de kartınızı ATM'de unuttuğunuz için bankanın size yeni kart göndermesini kaç kere beklediğinizi bir düşünün. QR kod ile para çekerken böyle dertleriniz hiç yok. Zamansal açıdan da çok daha karlı.

Peki para çekerken iyi güzel de ATM'den bir ödeme yaparken nasıl olacak derseniz de ödemelerinizi de banka uygulamanızdan yapın derim. 2020 yılında halen ATM'de fatura ödemeye çalışan insanlar gördükçe sinirlerim tepeme çıkıyor, teknolojiyle biraz barışık olun lütfen. Bunun en büyük faydasını gören yine siz olacaksınız.

akılkarakter

14.08.2020 01:31

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 11 Kasım 2021 00:03
    3

    teknik olarak riskli olabilmesi için herhangi bir sebep göremiyorum. birisi sizin qr kodunuzu atm'ye gösterse riskli olabilir ama birincisi qr kod içindeki metin zaten ciddi anlamda şifrelenmiş kodlardan oluşuyor ve kazara bir başkası tarafından üretilebilmesi zaten mümkün değil. ikincisi de sizin cihazınızdan okutmadıktan sonra bir faydası yok, sizin telefonunuzdan banka uygulamasını açmalı ve banka uygulaması içerisinden atm ekranındaki kodu okutmalı. sizin telefonunuzda banka uygulamasını açabildikten sonra zaten kimse atm ile uğraşmaz, kaldı ki telefonunuzu da alamaz oturum da açamaz.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
ATM'den QR Kod İle Para Çekmek Güvenli Mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.