5.00 / 1 oy

Ankara'nın Hangi İlçesinden Yatırımlık Ev Alınabilir?

Konut faizlerinin yükselmesi ile birlikte sıfır ve ikinci el konut fiyatları da yükselerek normal seviyelerine dönmeye başladılar. Yatırım amaçlı olarak hesaplı bir ev alıp kiraya vermek gibi bir niyetim olduğu için de Ankara'da en azından kendi kredisini ödeyebilecek kadar kira getiren, kalan kısmını peşin ödeyeceğim ve uzun vadede de prim yapacak bir ev satın almak istiyorum. Ankara'nın ilçelerini ve semtlerini bu kriterler çerçevesinde değerlendiriyorum ve nereden ev almanın daha mantıklı olabileceğini düşünüyorum.

Üniversitelere çok yakın bölgelerde kiracı bulma sıkıntısı olmuyor ama hem öğrencilerin ev tutma sirkülasyonları çok sık, hem de eve iyi bakmıyorlar. Uzun süre aynı kiracı ile sorunsuz bir şekilde kalmak isteyen daire sahipleri için bu çok istenen bir seçenek değil. Zaten koronavirüsün etkileri nedeniyle üniversite öğrencilerinin okullarına ne zaman dönecekleri de belli değil.

Çok hesaplı evlerin çok düşük kira getirileri oluyor. Çok ucuz kiralı evler de ya garsoniyer olarak tutulmak isteniyor, ya da kiracısı çok sıkıntılı oluyor. Dolayısıyla kendimi biraz zorlayarak bu seçeneği de elemek ve en azından 1500 TL ve üzeri kira getirecek bir daire almak istiyorum.

Balgat ve Öveçler bölgelerinde çok ucuz evler var ama Balgat eski, Öveçler de kentsel dönüşüm sebebiyle çok hoşuma gitmeyen bir dokuya sahip. Bahçelievler semti çok nezih, ama hem binalar çok eski, hem de ev fiyatları halen çok yüksek. Gaziosmanpaşa da nispeten yeni sayılabilir ve yine çok pahalı. Ümitköy, Çayyolu, Konutkent, Koru Sitesi, Yaşamkent ve Türkkonut bölgelerini de artık fiyatlarının tavan yaptığını düşündüğüm için eliyorum. 

Sincan ve Etimesgut bölgelerinde ev fiyatları daha hesaplı ve yeni binalar da var ama yine kent dokusu olarak adlandırdığım nedenden ötürü problemli kiracı ile uğraşmak istemiyorum. Keçiören de hesaplı olmasına rağmen çok uzak olduğu için eleniyor.

Ayrancı, Ankara'nın halen en merkezi ve nezih muhitlerinden birisidir ve yaşamak da isterim Ayrancı'da. Ama evler artık çok eskimiş durumda, fiyatlar da yine çok pahalı. Ama kiraya vermek için bir derece mantıklı bir bölge.

Şimdilik aklımda Eryaman, Batıkent ve Göksü Park'ın karşısında kalan Yenimahalle ilçesine bağlı olan Yeni Batı Mahallesi bölgesindeki yeni inşaatlar var.

timur

07.09.2020 08:37

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ankara'nın Hangi İlçesinden Yatırımlık Ev Alınabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.