5.00 / 1 oy

Ankara'da Koronavirüs'e Karşı Alınabilecek Önlemler

Öncelikle bkz: Ankara Koronavirüs Vakaları Nereye Gidiyor?

Arkadaşlarımdan da ikisinin covid-19 testlerinin pozitif çıktığını öğrenmiş olmamla birlikte kara kara koronavirüsün yayıldığı şehirlerde ne önlem alınabilir diye düşünmeye başladım. Bireysel önlem almak elbette en başta geliyor ancak pazarda markette maske takmayan insanlar, daha da kötüsü maske takmamayı savunan insanlar görmek bana korunma konusunda iyiden iyiye çaresiz hissettirmeye başladı.

Koronavirüsü hala şaka sananlar, bill gates projesi olduğunu söyleyen büyük resimcler ya da çeşitli mahallelerde mutasyon geçirdiğini iddia eden vatandaşlar durumun ciddiyetini kendi arkadaşlarında, ailelerinde pozitif koronavirüs test sonuçları görünce fark ederler diyen birisi vardı buralarda, bence de tamamen haklı. Bizde maalesef birmüsibet bin nasihatten daha etkili. Ama insanların bilinçlenmesini beklemek çözüm mü derseniz elbette değil, sert önlemler almak için geç bile kalınmış olabilir.

Vaka sayıları günlük 50-60 iken sokağa çıkma yasağı kararları almak, okulları tatil edip uzaktan eğitim modeline geçmek ve işletmeler için kısa dönem çalışma ödenekleri destekleri sunarak çalışanlarının evlerinden çalışmalarını sağlamak çok yerinde adımlardı. Ama vaka sayıları 1700'lere ulaşmışken ne oldu da herkes bu kadar rahatladı? Toplu taşıma araçlarında ayakta yolcu almak yasak deniyor mesela ama hala önümden geçen dolmuş ve otobüslere baktığımda insanlar neredeyse üst üste yığın halinde.

Düğünler ve sünnet törenleri gibi toplu etkinlikler bence bu sayılara ulaşmamızdaki en önemli etkenlerden birisi oldu. Ayıp olmasın diye gidilen bu etkinliklerde de hep size sarılmak isteyen ve koronavirüse birşey olmaz diyen tanıdıklar da olunca iş çığırından çıktı. Yaz bitti ve etkinliklerin çoğu yapıldı, ama bundan sonrası artık bence yapılmamalı.

Tüm şehirlerde maske takma zorunluluğu da yerinde bir karar ama ben nasıl sokakta halen maskesiz insanlar görebiliyorum? Kırmızıda geçen kişiler nasıl olsa etrafta polis ya da kamera yok diye trafik kurallarını çiğneyebiliyorlarsa maske konusunda da sert cezalar herkes için kesinlikle uygulanır bir şekilde yürürlüğe konmazsa maskesiz insanların umursamazlığının bedeli gittikçe ağırlaşmaya devam edecek.

Şu arkadaşım şurada doktor, bu arkadaşım burada filyasyon ekibinde ve gerçek günlük vaka sayıları şu kadar konularına hiç girmiyorum çünkü internette bu kaynaklardan yeterince görebilirsiniz. Ama sayılar artık hepimizin korkması gereken sınırların çok çok üzerinde ve apartmandaki asansör, ofisteki çay demliğinin kolu ve dolmuşun kapısı muhtemelen koronavirüs bulaşmış olan yerler. Açın Ankara haritasını da nasıl her yerin korona vakaları ile kıpkırmızı olduğunu görün. Eğer mecbur değilseniz de evden çıkmayın.

Bu yazıyı sadece Ankara için yazmıyorum aslında, çoğu şehirde durum birbirinin aynısı. Koronavirüsün daha fazla yayılmaması için alınması gereken önlemleri yazarak siz de fikir olarak destek olabilirsiniz yazar arkadaşlar.

cakmakderya

10.09.2020 00:39

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 16 Mart 2022 07:02
    3

    tüm önlemler kaldırıldığında vaka sayılarının nasıl değiştiğini hep birlikte gözlemliyoruz, bilinç olmadan bu gibi pandemileri akışına bırakmak bence çok riskli. bu arada şehir ve ülke bağımsız olarak söylüyorum bunları

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ankara'da Koronavirüs'e Karşı Alınabilecek Önlemler

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.