5.00 / 1 oy

Adıma açılmış dava olup olmadığını nereden kontrol edebilirim?

Geçen gün arkadaşımla sohbet ederken davacı olduğum kişiyle olan süreci anlatıyordum. Karşı tarafın dilekçeye cevap verip vermediğini, verdiyse ne zaman bana tebliğ edileceğini sordum. Gidip ptt’ye kontrol mü etsem yoksa muhtara mı gitsem beni evde bulamadılarsa ona vermişlerdir belki diye.

Arkadaşım da etrafta bu salgın varken niye ptt ya da muhtar dolanacaksın ki, “vatandas.uyap.gov.tr” adresine gir, sağ üst kısımdaki giriş yöntemlerinden e-devlet ile giriş yapmayı seç dedi. Hakkında açılan ne kadar dava varsa tüm belgeleriyle birlikte görebileceğimi söyledi. 

Gerçekten de dediği gibi avukatımın hazırlamış olduğu dilekçeden tutun da sunduğumuz fotoğraflara, ödenilen tutarların makbuzlarına kadar her ayrıntıyı UYAP’ta görmek mümkün. Hatta ilginç bir şekilde sanırım ben avukattan daha hızlı bir şekilde görebiliyorum eklenen dosyaları ya da ben neredeyse her gün bir gelişme oldu mu diye siteyi kontrol ettiğim için de olabilir. Çünkü bir dosya hakkında, şu belge de sisteme işlenmiş dediğinde avukat ben 2 gün öncesinde o belgeyi görmüştüm.

Peki e-devlette sorgu kısmında hakkımızda dava var mı diye arattığımızda karşımıza çıkan davaya tıkladığımızda neden bu belgelere erişemiyoruz? Açıkçası ben artık hiç bir sitenin kendi sayfasından giriş yapmıyorum trafik cezasını bile e-devletten kontrol ediyorum. Daha kolay oluyor. Dava ile ilgili belgelere de e-devlet üzerinden ulaşabilmeyi beklerdim. 

E-devletten de UYAP’taki belgelere ulaşabileceğimiz bir yer var mı? Ben mi göremedim?

 

volkanoxfb

07.12.2020 02:37

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 27 Ağustos 2022 03:03
    0

    birisi size dava açarsa adresinize ihbarname gelir merak etmeyin

  • 27 Ağustos 2022 04:09
    0

    e-devlet'te süren davalarım gibi bir bölüm vardır belki hiç bakmadım

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Adıma açılmış dava olup olmadığını nereden kontrol edebilirim?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.