5.00 / 1 oy

301 yönlendirmesi ile 302 yönlendirmesi arasındaki fark nedir?

İnternet sitenizde bir sayfaya gelen talepleri başka bir sayfaya yönlendirmek için farklı durumlarda verebileceğiniz farklı response status code'lar mevcut. Ancak hangi durumda hangi kodu kullanacağınızı bilmek için bu kodlar arasındaki farkları da bilmek gerekiyor. Örneğin 404 kodunun nof found (url bulunamadı) hatası olması muhtemelen en popüler ve yaygın olarak bilinen status code'dur. 301 ve 302 yönlendirmeleri ise bir içeriğin taşınması durumunda kullanılan durum kodları, ama ikisi arasında ince bir fark var.

301 durum kodu, bir sayfanın kalıcı ve temelli olarak başka bir adrese (url'ye) taşınmış olduğu ya da tamamen silindiği anlamına gelir. Özellikle yeniden hazırlanmış ve tüm eski url'leri değişmiş olan internet siteleri için oldukça gerekli bir koddur.

302 durum kodu ise bir sayfanın geçici olarak o url'de yayında olmadığı anlamına gelir. Örnek olarak o sayfa bakımda olabilir ya da içeriği yeniden geliştiriliyor olabilir. Ancak bir süre sonra aynı url'de bu içeriğin tekrar yer alacağını ifade etmek, arama motorları ve seo açısından da çok değerlidir.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Wordpress 301 yönlendirmesi için plugin tavsiyesi

bkz: Wordpress'te http'den https'ye yönlendirme nasıl yapılır?

bkz: Asp.NET web.config ile Otomatik http https Yönlendirmesi

bkz: jQuery Ajax işleminden sonra yönlendirme yaptırmak

bkz: Sadece HTML kullanarak yönlendirme yapılabilir mi?

bkz: Cloudflare ERR_TOO_MANY_REDIRECTS Hatası Çözümü

oissende

12.08.2021 17:41

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
301 yönlendirmesi ile 302 yönlendirmesi arasındaki fark nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.