06.11.2017

Excel ile Rastgele Harf Seçimi ve Örnekleri

Excel’in işlevselliğinden sık sık bahsettim ve örneklerle de paylaşmaya çalıştım. Bugün de benzer bir pratik uygulama üzerinden excel ile rasgele harf seçme uygulaması yapacağız.

Excel CHAR Fonksiyonu Nedir?

Excel içine gömülü fonksiyonlar, ne işe yaradıkları bilindiğinde gerçekten çok kullanışlı oluyorlar. Bu fonksiyonların bir örneği de CHAR fonksiyonu. CHAR fonksiyonunun temel özelliği, 1 ile 255 arasında önceden ilişkilendirilmiş harflerden dilediğinizi oluşturabiliyorsunuz. İşin bir diğer güzel kısmı ise, excel bize iç içe fonksiyonların kullanımı olanağı sağladığı için oluşturduğumuz sayı alanı için de ihtiyacımıza göre çeşitli senaryolar geliştirebiliyoruz.

Excel CHAR Fonksiyonu Nasıl Kullanılır?

CHAR(n) olarak ifade edebileceğimiz CHAR fonksiyonu, n yerine yazılacak 1 ile 255 arası her bir tamsayı değeri için farklı bir karakter kodu üretmektedir. Bu karakter kodlarını incelersek:

excel char characters

Bu listede, Türkçe klavye ile günlük olarak kullandığımız hemen her karaktere yer verdim. Örnek olarak 81’in karşılığı olan Q karakterini üretmek için:

=CHAR(81)

fonksiyonunu yazdığımızda bize sonuç olarak Q harfi bir karakter olarak dönecektir. Dolayısıyla bu fonksiyondan iki farklı kullanım şekli geliştirebiliriz:

1. Kullanım: CHAR fonksiyonunu yan yana dilediğimiz kadar kullanarak dilediğimiz uzunlukta ve dilediğimiz karakterlerden oluşan rastgele metinler üretebiliriz.

2. Kullanım: Her bir metni de benzer şekilde CHAR fonksiyonları cinsinden yazabiliriz.

Örnek: “Merhaba” kelimesini yan yana CHAR fonksiyonları kullanarak yazalım.

Çözüm: Her bir harfin karşılığı için bu listeye bakara gözümüzü bozmaya hiç gerek yok. Excel içerisindeki VLOOKUP fonksiyonunu kullanarak pekala her bir harfin karşılık geldiği sayıyı bulabiliriz (tıpkı her bir sayının karşılık geldiği harfleri bulabileceğimiz gibi). VLOOKUP konusunda bilgi almak isterseniz Excel VLOOKUP Kullanımı ve Örnekleri yazısını inceleyebilirsiniz.

excel char function

Aşağı doğru çok yer kaplamaması amacıyla 6 sütuna bölerek paylaştığım görselde, 1. sütuna 1 ile 255 arasındaki tüm sayıları, B sütununa CHAR(A1) fonksiyonu ile A sütunundaki sayı ile oluşan CHAR fonksiyonu karakterini, 3. sütuna ise tekrar A sütunundaki değeri ekledim. A ve C sütunlarının aynı olması ise, kolaylıkla VLOOKUP kullanarak hem harf karşılığı sayıyı, hem de sayı karşılık gelen harfi (karakteri) bulabilmek.

Şimdi artık “Merhaba” kelimesindeki her bir harfin karşılığını bulabiliriz. Örneğin M harfi için:

excel rastgele harf

Merhaba kelimesinin bütünü için ise:

excel rastgele yazı

Birleştirirsek:

excel rastgele harfler

Sonucumuz case sensitive (küçük büyük harf ayrımı yapan) olmadı, ancak bu sorunu LOOKUP fonksiyonunu incelerken ele alacağız.

Not: Karakterleri birleştirirken & karakterini kullandık.

 

Excel ile Rastgele Karakter Nasıl Seçilir?

Yukarıdaki örnekten de görebileceğimiz gibi, Excel sayesinde artık klavyemiz ile ekleyebildiğimiz tüm karakterleri CHAR fonksiyonu ile de ekleyebiliyoruz. Peki bunu rastgeleliğe nasıl bağlayacağız? O işin kolay kısmı çünkü biz rastgele sayı üretim tekniklerini de Excel Rastgele Sayı Üretme Yöntemleri makalesinde incelemiştik ve istediğimiz sayı aralığında zaten rastgele sayı üretebiliyorduk. O zaman makalenin başlığına cevap olmasına binaen bir örnek daha çözelim.

Örnek: Excel ile 10 adet rastgele karakter seçiniz.

Çözüm: Madem üreteceğimiz karakterler sadece harf ya da sayı değil, o zaman özgürüz.

=CHAR(RANDBETWEEN(1;255))

excel rastgele yazılar

 

Peki ya belirli bir grubu kullanarak, örneğin sadece sayılardan oluşan bir metin yaratmamız gerekseydi?

Excel ile Rastgele Harf Seçmek

En üstteki görselden de görebileceğimiz gibi, CHAR fonksiyonu ile üretebileceğimiz büyük harfler

65 ile 90 arasında. Küçük harfler ise 97 ile 122 arasında. Ancak Türkçe karakterler bu gruplara dahil değil. Sayı karakterleri ise 48 ile 57 arasında.

Örnek: Sadece büyük harflerden oluşan ve 5 karakter barındıran rastgele bir metin oluşturalım.

Çözüm: 65 ile 90 arasında rastgele oluşturacağımız sayılar ile CHAR fonksiyonunu yan yana 5 kere kullanmamız ve her bir fonksiyonu & karakteri ile birleştirmemiz yeterli.

=CHAR(RANDBETWEEN(65;90))&CHAR(RANDBETWEEN(65;90))&CHAR(RANDBETWEEN(65;90))&CHAR(RANDBETWEEN(65;90))&CHAR(RANDBETWEEN(65;90))

Sonuç: JPNXL

Örnek: Sadece küçük harflerden oluşan ve 4 karakter barındıran rastgele bir metin oluşturalım.

Çözüm: 97 ile 122 arasında rastgele oluşturacağımız sayılar ile CHAR fonksiyonunu yan yana 5 kere kullanmamız ve her bir fonksiyonu & karakteri ile birleştirmemiz yeterli.

=CHAR(RANDBETWEEN(97;122))&CHAR(RANDBETWEEN(97;122))&CHAR(RANDBETWEEN(97;122))

Sonuç: wlt

Örnek: Sadece sayılardan oluşan ve 3 karakter barındıran rastgele bir metin oluşturalım.

Çözüm: 97 ile 122 arasında rastgele oluşturacağımız sayılar ile CHAR fonksiyonunu yan yana 5 kere kullanmamız ve her bir fonksiyonu & karakteri ile birleştirmemiz yeterli.

=CHAR(RANDBETWEEN(48;57))&CHAR(RANDBETWEEN(48;57))

Sonuç: 04

Excel ile Güvenli Şifre Oluşturmak

Güvenli bir şifrenin tanımı, içerisinde büyük harf, küçük harf, sayo ve özel karakterler bulunan ve en az 15 basamaklı bir sayı ise:

excel güvenli şifre

Not: Özel karakterler olarak 35 ile 43 arası karakterler kullanılmıştır.

Excel ile Rastgele Harf Seçimi ve Örnekleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 31157 kez okundu

06.11.2017 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • natavan
  23.04.2021

  excel ile uğraşarak ve temel formüller üzerinde farklı denemeler yaparak hemen her türlü uygulamayı yapabilecek olma fikri çok güven veriyor. excel programını hakkıyla kullanan kişiler zaten sektörde çok kıymet görüyor ve her alanda çözümleri ile bir adım öne çıkmış oluyorlar

 • bruksel
  23.06.2020

  harflerin küçük ya da büyük olmasını da rastgele olarak seçebilirse mantıklı bir parola oluşturma sistemi yapılabilir, ama içine özel karakterlerden de en az bir tane eklemesi gerekli. Daha arkadaki vba kodlama sistemini bile kullanmadan bu kadar özelliği olan bir program olması inanılmaz

 • zap22
  22.06.2020

  excel'de rasgele mantıklı kelimeler ya da cümleler üretebilmek bu şekilde mümkün olmasa da en azından şifre üretme ya da harfler üzerinden benzersiz id değerleri üretmek için kullanılabilir. excel kadar kullanımı pratik olup da bunca güzel özelliği bilinmeyen bir program daha da yoktur sanırım

 • m.cengiz
  09.11.2019

  rastgele harfler üreterek sadece anlamlı kelimeler üretmek için vlookup ile yine de sözlük ya da kelime listesi gibi bir yerlerden böyle bir kelimenin varlığını onaylatmak gerekir değil mi? harf sayısı az oldukça kazara mantıklı kelimeler (ama, oda gibi) denk gelmesi mümkün olabiliyor ama harf sayısı çoğaldıktan sonra bu olasılık hepten azalıyor

 • seyma
  25.04.2019

  istatistiksel analizler için oldukça önemli excel. özellikle veri girişi ya da verilerin gerekli formüllerle istenilen forma dönüşmesini sağlamanın en kolay yolu olması açısından hayat kurtarıcıdır. büyük bir kesimin kullanması sebebiyle de takıldığınız konuda kolaylıkla yardım bulabiliyorsunuz.

 • speed
  12.03.2019

  excel ile mantıklı rasgele kelimeler ve cümleler üretilebilecek şekilde bir güncelleme yapılabilir mi diye düşünüyordum ama yapılsa bile excel'in bu işlemlerin yapılabileceği en doğru program olmayacağı sonucuna vardım

 • siyam_54
  19.04.2018

  çok yalın ve eğlenceli bir anlatım olmuş. youtube kanalı ile video anlatımı da yapsanız hem sizin hem de bizim için daha iyi olacağını düşünüyor. çalışmalarınızın devamını diliyorum.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.