20.01.2021

Excel'de Formülleri Toplu Olarak Görüntülemek

VitaDemy Türkiye youtube kanalı Excel eğitim videoları listesinin 21. videosu olan Microsoft Excel'de Çalışma Dosyasındaki Formülleri Toplu Olarak Görüntüleme | Excel Dersleri #21 videosunda Excel'de bütün formülleri toplu olarak nasıl görüntüleyebileceğimizi göstermiştim. Bu yazıda da hem bu video içeriği hakkında kısaca bilgi vermek, hem de videoda kullandığım excel çalışma dosyasını paylaşmak istedim.

Excel'de yazdığımız formülleri görüntülemek için birkaç farkı seçeneğimiz var. Bunlardan ilki, üzerine geldiğimiz hücrede fx alanına bakmak. Ancak amacımız eğer formülleri topluca görmek ise bu sefer Excel'deki Show Formulas (Formülleri Göster)  seçeneğini kullanabiliriz. Üçüncü seçenek ise çok pratik bir şekilde formülleri gösteren bir fonksiyon kullanmak.

FORMULATEXT fonksiyonu bir hücredeki formülün içeriğini gösterir. Bir hücrenin içeriği eğer formül değil ise hata almamak için bu kontrolü yapmak için de ISFORMULA formülünü kullanabiliriz. Tüm bu formülleri iç içe IF fonksiyonu içinde nasıl kullanabileceğimizi de youtube videosundan izleyebilirsiniz.

Bu örneği hazırlamak için faydalı olabileceğini düşündüğüm yazılar:

bkz: Excel if (Eğer) Fonksiyonu ve Örnekleri

bkz: Excel IF (EĞER) Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri

bkz: İngilizce Excel Formüllerinin Türkçe Karşılıkları ve Açıklamaları

bkz: Excel Conditional Formatting (Koşullu Biçimlendirme) Kullanımı

bkz: Excel'de Formülde Hücreleri Sabitlemek

Videoda kullandığım excel çalışma dosyasını indirmek için: Excel'de Formülleri Görüntülemek

Excel'de Formülleri Toplu Olarak Görüntülemek
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:

Yorumlar

  • Bu makaleye henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.