5.00 / 1 oy

Word'de matematiksel ifadeler (kare kök ve bölüm) nasıl yazılır?

Word'de matematiksel işlemleri yazarak çıktı almak istiyorum ama menülerde kare kök (küp kök vb) ve denklemlerde büyük bölüm işlemleri nasıl yapılır hiçbir yardımcı menü elemanı bulamadım. Sonra google'dan araştırarak bulduğum çözümü buradan da paylaşmak istedim.

Eski word sürümlerinde MathType adında bir eklenti kullanmak gerekiyormuş. 2007 ve sonrası Microsoft Office yazılımları için Office'in içinde gelen editör sayesinde artık MathType kullanmaya gerek kalmamış ama yine de alışkanlık gereği kullanmaya devam edenler de varmış. MathType ücretli bir yazılım olduğu için ben Word içinden nasıl denklem vb eklenir buradan kullanmayı tercih ettim. İngilizce Word için takip etmeniz gereken yer:

Insert menü elamanının altındaki Equation menüsü.

word matematiksel işlemler

Equation menüsü altında tüm matematiksel yazım araçlarını bulabilirsiniz. Bazı örnekler şu şekilde:

word equation

Bu şablonların dışında bir matematiksel ifade yazmak isterseniz de menüdeki Equation butonuna basarsanız şu şekilde bir ekran geliyor ve istediğiniz gibi tüm matematiksel yazım araçlarını kullanabilmiş oluyorsunuz:

word matematiksel yazım araçları

alp_39

18.03.2020 09:50

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Word'de matematiksel ifadeler (kare kök ve bölüm) nasıl yazılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.