5.00 / 1 oy

Web'den kopyalanan yazıya bilgi eklemek

İnternet sitenizden alıntı yapılmadan kopyala yapıştır ile alınan içeriklerden çok mu rahatsızsınız? O zaman içerikleri alan kişilere bu hatırlatmayı yapmak için kopyaladıkları metni modifiye ederek (kopyalanan metne yazı ekleyerek) bu sıkıntınızı kendilerine ifade edebilirsiniz. Eğer sağ tıklama yasağı ya da kopyalama yasağı ekleyerek sitenizdeki kullanım deneyimini kötüleştirmek istemiyorsanız bu da mantıklı bir seçenektir. Adım adım nasıl yapılacağını aşağıdaki gibi paylaşıyorum.

<body>
Lorem ipsum dolor<br>

<script>
document.addEventListener('copy', (event) => {
  const oncesi = `Kopyalama isteği tamamlandı\n`;
  const sonrasi = `\n\nBu yazının alıntılandığı adres: ${document.location.href}`;
  event.clipboardData.setData('text', oncesi + document.getSelection() + sonrasi);
  event.preventDefault();
});
</script>
</body>

Kodlarda paylaştığım html alanına her ne isterseniz ekleyebilirsiniz, buradaki amaç script bölümündeki kodların her kopyalama işleminde tetiklenmesi ve clipboard'da saklanacak içeriği güncellemektir. Dolayısıyla bu javascript kodunu tüm siteniz tarafından global olarak ortak kullanılan bir alana eklemeniz, tüm kopyalama işlemlerinde tetiklenmesini sağlar.

Sonuç:

kopyalanan metni editlemek

mbologlu

19.04.2020 00:41

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Web'den kopyalanan yazıya bilgi eklemek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.