5.00 / 1 oy

Visual Studio'da Yorum (Comment-Uncomment) Kısayolu Nedir?

Visual Studio kullanırken kullandığınız sürüme ya da açık olan dosyanın türüne göre (html, aspx, css, js...) zaman zaman kodlardan bir kısmını yorum yapmak (comment) ya da yorum olmaktan çıkartmak (uncomment) gerekebilir. Bu işlem her ne kadar birkaç harflik kodlar yazmaktan ibaret olsa da size zaman kaybettirmesi açısından bir yerden sonra sinir bozucu olabiliyor ve menüde yorum yapma butonunu aramaya başlayabiliyorsunuz.

Visual Studio'nun yorum klavye kısayollarının çok hoş bir özelliği var; hangi dilde kod yazıyor olursanız olun, o kısmı seçili hale getirip aşağıdaki yorum kısayolunu kullandığınızda o dilin yorum yapma kod yapısı kullanılıyor ve bu sayede client ya da backend tarafında kod yazıyor olmanız fark etmeden tek bir kısayol ile tümünü yorum olarak işaretleyebiliyorsunuz ya da yorum özelliğini kaldırabiliyorsunuz.

Visual Studio Yorum Yapma Kısayolu: Ctrl+K Ctrl+C

Visual Studio Yorum Kaldırma Kısayolu: Ctrl+K Ctrl+K+U

Bu kısayolları, yorum olarak işaretlemek istediğiniz ya da yorum olmaktan çıkarttığınız yerleri seçili hale getirdikten sonra sırayla yapmanız gerekiyor. Örneğin yorum yapmak için önce ctrl + k sonra da ctrl + c tuş kombinasyonunu kullanmalısınız. 

Kısayolları unutursanız diye aklınızda kalması için:

C: Comment

U: Uncomment

bora34

06.11.2020 12:51

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Visual Studio'da Yorum (Comment-Uncomment) Kısayolu Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.