5.00 / 1 oy

VCS Nedir ve Nasıl Kullanılır?

VCS, Version Control System için kullanılan kısaltmadır. Version Control System ise yazılımların versiyonlarının takip edildiği sürüm takip sistemidir.

Bugün en popüler VCS yazılımı Git olsa da Git öncesinde de VCS yazılımları vardı. Git'in geliştiricisi, Linux'ten de tanıdığımız ve yazılımcılar arasında oldukça popüler bir isim olan Linus Torvalds'dır. 2005 yılında Linux üzerinde çalışırken o dönemin popüler VCS yazılımlarından BitKeeper kullanmaktadır ve VCS sistemlerinin ücretli, kullanışsız ve kapalı sistemlerinden yakınarak bu konuda bir çözüm üretmek için Git'i hazırlamaya karar vermiştir. Git açık kaynaklı ve ücretsiz bir VCS çözümüdür. Bu olaylar, bir diğer VCS yazılımı olan Mercurial'in geliştirilmesine de neden olmuştur. Git isminin nereden geldiği ise çeşitli efsanelere konu olmuştur.

Bugün ise en popüler VCS yazılımı olarak Git'i ve en popüler Git uygulaması olarak Github'ı gösterebiliriz. 2021 yılı itaibrıyla geliştiricilerin yaklaşık olarak %90'ı Git'i tercih etmektedir.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Github'da Push Ne Demektir?

bkz: Git Nedir?

bkz: gitignore nedir?

bkz: Android Studio projesini Github repository'e aktarmak

bkz: Linux'te Terminal ile Github'dan Program Kurmak

bkz: Android Studio'ya Github projesi import etmek

oissende

13.09.2021 08:22

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
VCS Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.