5.00 / 1 oy

Android Studio projesini Github repository'e aktarmak

Android Studio ile geliştirmekte olduğunuz Android uygulamasını Github'da açtığınız bir repository'ye eklemek için uygulamanız gereken birkaç adım var, halen Git kullanımı çok yaygın olmadığı için bu konuda bir süre paylaşım yapmak ve insanları Git kullanımına alıştırmaya çalıştığım için bu kaynağı eklemeyi yerinde buldum.

Android Studio'da projenizi Github'a eklemek için şu adımları uygulamanız yeterli:

1 - Github'a üye değilseniz üye olun

2 - Create repository butonuna basarak yeni bir repository ekleyin (public ya da private olması fark etmez), repository sayfası açık dursun birazdan url'sini kopyalayacağız

3 - Bilgisayarınızda (Mac ya da Windows olması fark etmez) Git kurulu değilse bu adresten indirin ve kurun

4 - Android Studio'yu açın ve File > Settings menüsü altında sol tarafta Version Control seçeneğine ve altındaki Git seçeneğine gelin.

5 - Üstte yer alan path to git executable kutucuğuna kurulumunu yaptığımız Git'in konumunu yazacağız. Eğer bu alan zaten yazılı ise Test'e basarak kontrol edebilir (Git versiyonu yazar) ve bu adımı geçebilirsiniz. Değilse klasör ikonundan Program Files altındaki Git klasörüne gelin ve bin klasörü içindeki git.exe dosyasını seçin

6 - Android Studio'da Version Control menüsü altında bu sefer Github'a gelin ve Add Account linkine tıklayın. Github email ve parolanızı yazarak Android Studio üzerinden Github'a giriş yapın.

Bu adıma kadar olan işlemleri sadece bir kere yapmamız gerekiyor, bundan sonraki adımlar ise her yeni proje için yapılacak.

7 - Android Studio'da VCS menüsü altından Enable Version Control Integration seçeneğine gelin ve Git seçeneğini seçerek ok butonuna tıklayın

8 - Üstteki Git menüsünden önce Commit seçeneğini seçerek projenizde yüklemek istediğiniz dosyaları seçerek Commit edin, sonrasında da Push seçeneğini seçerek Commit ettiğiniz dosyaları repository'ye eklemiş olacaksınız.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Git Nedir?

bkz: Android Studio'ya Github projesi import etmek

bkz: gitignore nedir?

bkz: Git Pull ile Git Fetch arasındaki fark nedir?

bkz: Github'a nereden nasıl başlamalı?

bkz: Github'da Pull Request Ne Demektir?

oissende

01.09.2021 12:17

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Android Studio projesini Github repository'e aktarmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.