5.00 / 1 oy

Topuk dikeni nasıl tedavi edilir?

Topuk dikeni aslında bir sporcu hastalığı olarak bilinse de kadın ya da erkek diğer kişilerde de görülebilmektedir. Bir ortopedi hastalığı olan topuk dikeni (plantar fasiit), ayak tabanı ve topuk kemiği arasında meydana gelen çıkıntıdır. Ayak kemiklerindeki kalsiyum kalıntılarının kemikleşmesi ve kalsiyum kalıntılarının ayak içinde düzensiz dağılması ve ayak tabanına zarar vermesinin bir sonucudur topuk dikeni.  

Topuk dikeninin oluşmasına sebep olan durumlar:

* Aşırı hareket,
* Aşırı hareketsizlik,
* Uzun süreli tempolu yürüyüş,
* Uzun süreli tempolu koşu,
* Kalıtsal hastalıklar,
* Karaciğer yetmezliği,
* Şeker hastalığı,
* Yaşlılık,
* Ortopedik taban özelliği bulunmayan ayakkabılar,
* Ortopedik taban özelliği bulunmayan terlik ve sandaletler,
* Yüksek topuklu ayakkabılar

Topuk dikeni tedavi yöntemleri:

Topuk dikeni rahatsızlığının tedavisi başlangıç seviyesinde çok kolaydır. İlk aşamada herhangi bir cerrahi operasyona gerek duymadan da topuk dikeni rahatsızlığından kurtulabilirsiniz. 

Tabanlık: Ayakkabı içine giyilen ortopedik ayak tabanlıkları topuk dikeninin ilerlemesini önleyerek ayak yapısının düzelmesine yardımcı olacaktır. 

Lazer Yöntemi: Acısız ve ağrısız bir tedavi yöntemi olan lazer tedavisi ile lazer ışınları cildin alt tabakasına geçerek kemikleşen kısmın eski haline gelmesine yardımcı olur. Buz Yöntemi: En az 15 – 20 dakika boyunca ayak tabanı buz torbası ile sarılı bekletilir. Topuk dikeni oluşumuna sebep olan iltihap çözüldükten sonra ise topuk dikeninin tedavisinde kullanılan merhem ve kremler ile topuk kısmına masaj yapılır. 

Cerrahi Operasyon: Topuk dikeninin geçmesi için uygulanan tedavi yöntemlerinin sonuçsuz kalması durumunda cerrahi operasyon ile iltihap boşaltıldıktan sonra topuk dikeni çıkarılır. 

melis

24.12.2020 19:46

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Topuk dikeni nasıl tedavi edilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.