5.00 / 1 oy

Sql Server'da veritabanına masaüstü kısayolu eklemek

Merhabalar, bir youtube videosunda birisi kullanırken gördüm ve nasıl yapılabildiğini bilen varsa yardımını istiyorum.

İstediğim şu, sql server'ın bir masaüstü kısayolu (start menüsü kısayolu da olabilir fark etmez) olacak ve çift tıkladığımda direk olarak bir veritabanına bağlanacak. Sunucu adı ya da ip'si, kullanıcı adı ya da şifre sormayacak ve direk açılacak. Neden bunu istiyorum derseniz hosting firmaların toplu sql server sunucuları içerisinde kaybolmaktan yoruldum, istiyorum ki excel'de kullanıcı adı ve parolalara bakarak hangi veritabanı hangi sunucudaydı ya da kullanıcı adı neydi parolası neydi tam bir zaman kaybı. Muhtemelen bir exe dosyası için kısayol istiyorum yani.

kaanbey

29.05.2019 10:14

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 30 Mayıs 2019 12:33
  0

  sorularınızı yanıtlamak genelde bana kısmet oluyor :) istediğiniz şeyin pratik bir yolu var, şu şekilde:

  1. Sql server programının bir masaüstü kısayolunu oluşturun

  2. Oluşturduğunuz kısayola sağ tıklayarak özellikleri (properties) seçin ve açılan pencereden kısayolu (shortcut) seçin

  3. Sql server programının çalıştırılabilir exe dosyası, bağlantı kuracağı sunucunun IP adresi, database adı, kullanıcı adı ve şifresi bilgilerini paramatre olarak alabildiği için Target kutucuğunda yazan bilgileri biraz modifiye ederek artık çift tıkladığınızda direk olarak kendi sql server sunucunuza bağlanan ve bağlantı aşamasında bağlantı bilgilerini tekrar sormayan bir kısayolunu yaratmış olacağız

  4. Target kutucuğunda yazan yazıları (kendi sql server sürümünüze göre) aşağıdaki gibi güncelleyin:

  "C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\120\Tools\Binn\ManagementStudio\Ssms.exe" -S SUNUCUIPADRESI -d DATABASEADI -U USERNAME -P PAROLA

  Burada "C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\120\Tools\Binn\ManagementStudio\Ssms.exe" benim kullandığım sql server'ın sürümü için olan ve halihazırda sıfırdan kısayolu açtığımda yazılı olarak gelen kısım. devamını ise (kırmızı ile yazan) elle yazıyoruz.

  5. Uygula ve tamam diyerek artık kısayolumuzu kullanmaya başlayabilriz.

  Birden çok sunucu kısayolu için isimler vererek bir klasör oluşturmanızı tavsiye ederim.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Sql Server'da veritabanına masaüstü kısayolu eklemek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.