5.00 / 1 oy

HTML'de Yazının Üstünü Çizmek (Ortasından Çizgi Çekmek)

HTML'de bir yazının üzerinin çizilmesi en çok iki yerde karşımıza çıkıyor. Bunlardan birincisi alışveriş sitelerinde indirim olduğunu vurgulamak isteyen siteler, eski fiyatları da gösterip üzerini çizgi ile çizerek gösteriyorlar.

html fiyatın üstünü çizmek

İkincisi ise wikipedia gibi bilgi amaçlı içerik paylaşılan sitelerde bir bilgi teyit edilemediyse ya da hatalı ise tamamen silinmez, bunun yerine eski ve geçersiz olduğu gösterilebilsin diye üzeri çizilir.

wikipedia strike-through or deleted

HTML'de bir yazıyı üzeri çizik şekilde göstermek için birden çok yöntem bulunuyor. Eğer bu işlemi CSS ile yapmak isterseniz;

text-decoration: line-through;

CSS özelliğini kullanabilirsiniz. Eğer doğrudan HTML içinde HTML etiketleri ile bir yazının üstünün çizili olmasını istiyorsanız ise <del></del> içerisinde yazmanız yeterlidir.

<del>10,00 TL</del> 9,00 TL

html yazı üzeri çizgi

Not: Strikethrough olarak ifade edilen bu biçimlendirme etiketi HTML 5'ten önce <strike></strike> olarak kullanılıyordu ancak artık yerini <del> ya da <s> html etiketlerine bırakmıştır.

 

Benzer diğer yazılar için;

bkz: HTML'de Yazının Altını Çizmek

bkz: HTML'de Yazının Çizgi Rengini Değiştirmek

Kati3kat

06.12.2020 18:22

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
HTML'de Yazının Üstünü Çizmek (Ortasından Çizgi Çekmek)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.