5.00 / 1 oy

Python'da List elemanlarının tümünü silmek (List clear metodu)

Python List veri türünde istediğimiz index'e eleman eklemek için kullandığımız insert metodu gibi elemanları silmek için kullandığımız metodlar da var. Öncelikle bir liste (list) içine eklenmiş olan tüm elemanları tek seferde nasıl silebileceğimizi paylaşmak istiyorum. List veri türünde yarattığımız değişkenler içinde eklenmiş olan tüm elemanları tek seferde silmek için clear fonksiyonu kullanılır ve clear fonksiyonu parametre almadan kullanılır.

Bir restoran menüsündeki içeceklerden oluşan bir listemiz olsun ve bu listedeki tüm elemanları tek seferde silen bir Python programı yazalım, sonra da listeye su elemanını ekleyelim. Tüm bu işlemleri yaparken her adımda print fonksiyonu ile çıktı alarak listenin mevcut elemanlarını da takip edelim.

icecekler=["Soda","Gazoz","Ayran","Cola","Fanta"]
print(icecekler)
['Soda', 'Gazoz', 'Ayran', 'Cola', 'Fanta']

icecekler.clear()
print(icecekler)
#[]

icecekler.insert(0,"Su")
print(icecekler)
['Su']

Yukarıdaki örnek kodlardan da görebileceğimiz gibi clear metodu tek seferde liste içindeki tüm elemanları silmektedir ve sonrasında insert fonksiyonu ile eleman eklemeye tekrar 0 indeksinden başlanmalıdır.

m.cengiz

03.06.2020 01:29

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Python'da List elemanlarının tümünü silmek (List clear metodu)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.