5.00 / 1 oy

Python'da Fonksiyon Tanımlamak ve Çağırmak

Fonksiyonlar, programlama dillerinde bir kere tanımlandıktan sonra çok kere çağırılarak daha az kod ve zaman ile yazılımcıya fayda sağlayan araçlardır. Python'da fonksiyon yazma synyax'ı oldukça basittir.

Örnek 1: Tek bir parametre ile isim alarak aldığı isim parametresine merhaba diyen bir Python fonksiyonu yazın ve çağırarak kullanın.

Çözüm:

def merhabaDe(isim):
  print("Merhaba " + isim)

merhabaDe("çiçek")
#Merhaba çiçek

Açıklama: MerhabaDe adında bir fonksiyon tanımladık ve bu fonksiyonun işlevi, parametre olarak aldığı ismin sol tarafına merhaba yazısı ekleyerek çıktı almak.

 

Örnek 2: Matematiksel bir fonksiyon yazalım, a üzeri b üzeri c işlemini yaparak sonucu yazdıran bir Python fonksiyonu yazın ve 3 üzeri 4 üzeri 2 değerinin sonucunu hesaplayarak yazdırmasını sağlayın.

Çözüm:

def ustHesabi(a,b,c):
  hesap=(a**b)**c
  print(hesap)

ustHesabi(3,4,2)
#6561

Not: Pthon'da C# ve Java dillerinde olduğu gibi fonksiyon tanım alanları süslü parantezlerle belirlenmezler, bunun yerine tab boşlukları ile belirlenirler

 

Örnek 3: Kaç parametre göndereceğimizi önceden bilmediğimiz bir fonksiyonda sadece ilk parametre değerini yazdıran bir fonksiyon yazın.

Çözüm:

def ilkSayi(*sayilar):
  print("İlk sayı: " + str(sayilar[0]))

ilkSayi(1,3,5,7)
#İlk sayı: 1

 

Örnek 4: Python fonksiyonlarında anahtar-değer (key-value) ikilileri de kullanılabilir.

def sampiyon(enBuyukTakim):
  print("En Büyük Takım " + enBuyukTakim)

sampiyon(enBuyukTakim="bizim takım")
#En Büyük Takım bizim takım

 

Örnek 5: Hiç değer gönderilmediğinde default (varsayılan) bir değer alan fonksiyon parametreleri ile boş bırakıldığında "bizim takım" değeri alan bir fonksiyon parametresi ekleyin.

Çözüm:

def sampiyon(enBuyukTakim="bizim takım"):
  print("En Büyük Takım " + enBuyukTakim)

sampiyon()
#En Büyük Takım bizim takım

 

Örnek 6: Eğer Python fonksiyonunun bir değer döndürmesini (return etmesini) istiyorsak (bir hesap yaptıktan sonra bu hesap sonucunu bir değişkene aktarmak isteyebiliriz) return anahtar kelimesi kullanılır.

def kupKokHesapla(sayi):
  return sayi**(1/3)

sayi=kupKokHesapla(27)
print(sayi)
#3.0

 

Örnek 7: Python'da içi boş fonksiyon yazılamaz. Ancak içi boş fonksiyon yazımı durumunda hata alınmaması isteniyorsa pass anahtar sözcüğü kullanılır.

def bosFonksiyon():
  pass

bosFonksiyon()

m.cengiz

01.06.2020 00:01

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Python'da Fonksiyon Tanımlamak ve Çağırmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.