5.00 / 1 oy

Photoshop'ta görseli boyutlandırmak (büyütmek ve küçültmek)

Photoshop'ta katmanlarımızın boyutlarını ayarlamak için görselleri (resim, fotoğraf, ilüstrasyon) büyütmemiz ya da küçültmemiz gerekir. Örneğin aşağıdaki görselin canvas (tuval) kadar büyütülerek boyutlandırılması gereken bir senaryo düşünelim.

photoshop boyutlandırma yapmak

Görsellerin boyutlarını ayarlamak için Edit > Transform > Scale aracını aktif hale getirdiğinizde katmanın etrafında mavi bir çizgi görünecektir. Bu çizgiyi istediğiniz yöne çekip uzatarak görseli büyütebilir ya da küçültebilirsiniz.

photohop layer resize

Görselleri tekrar boyutlandırmak, Photoshop'ta en sık kullanacağımız işlemlerden birisi olduğu için bu kadar sık kullanılan bir araca ulaşmak için bu kadar menü karmaşasına girmeye elbette ihtiyacımız yok. Photoshop'ta katman boyutlandırma kısayolu Ctrl+t tuşları ile kolaylıkla erişilebilir.

Not: Eski Photoshop sürümlerinde katmanın en/boy oranını (ratio) koruyayarak boyutlandırma yapmak istediğinizde bir yandan shift tuşuna basılı tutmamız gerekiyordu. Güncel photoshop sürümlerinde ise bu işlem tam tersi olarak çalışıyor ve shift tuşuna basmadan boyutlandırma yapıldığında en/boy oranı korunurken bu oranı bilinçli olarak bozarak boyutlandırma yapmak istersek shift tuşuna basılı tutarak boyutlandırma yapıyoruz.

meltem.designer

01.06.2020 15:57

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Photoshop'ta görseli boyutlandırmak (büyütmek ve küçültmek)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.