5.00 / 1 oy

Para Transferi Yaparken sebebinin yazılması neden önemli?

Bankacılık sektöründe online işlemlerin yaygınlaşmasına rağmen salgının başlamasına ve yasakların hayatımıza girmesine kadar büyüklerimiz hala banka şubesine gidip yüz yüze işlem yapma taraftarıydı. Belgeleri, fişleri saklayan neslin elbette dokunarak iş yaptıklarında kendilerini garantide hissetmelerini anlamak zor değil. Oysa şimdi onlar da biraz zor da olsa online bankacılık işlemlerini öğrenmeye başladı. Bununla birlikte kötü niyetli kişilerin ağına yakalanma olasılıkları da artmış oldu ne yazık ki.. 

Bu yazımda size para transferi yaparken önemli kalemlerden biri olan açıklama kısmının doğru bir şekilde doldurulmasının neden önemli olduğundan bahsetmek istiyorum. Evet belki biz ve para taransfer ettiğimiz kişi ne için para gönderdiğimizi bilse de bazen hayat insana kötü sürprizler yapabiliyor. Bu sebeple para transferi yaparken EFT ya da Havale fark etmeksizin açıklama kısmının açık ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmekte. 

Siz açıklama yapmadan karşı tarafa para transfer ettiğinizde bu işlemin hukuki anlamı (yargıtayın da açıklaması) bu transferin aslında sizin daha önce karşı taraftan almış olduğunuz bir borç için karşı tarafa bu borcu kapatmak için ödeme yapıyorsunuz olarak kabul ediyor. Yani siz aslında karşı tarafa borç para verirken sanki ondan borç almış da borcunuzu şimdi ödüyormuşsunuz konumuna düşüyorsunuz. Bu konu özellikle nafaka ödemelerinde kişinin karşısına çıkar, geciktirilen ve düzensiz tutarlarda yapılan nafaka ödemeleri açıklama kısmına yazılmadığında sanki nafaka ödemesi yapılmamış gibi değerlendirilmektedir. 

Dolayısıyla büyük bir çoğunluğun yaptığı hata gibi karşımızdakine güvenerek zaten borç para verdiğimi biliyor deyip açıklama kısmını boş bırakmamaya özen gösterilmesi önemli. Para transferlerinde açıklama kısmına gerekli yazıları yazmak olası kötü niyeti önlemiş olacağı gibi unutulan işlemlerin de önüne geçmiş olacaktır. 

 

yemenuss

15.12.2020 06:58

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Para Transferi Yaparken sebebinin yazılması neden önemli?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.