5.00 / 1 oy

Otomobil kredisi faizleri düşünce araba alır mısınız?

Sadece kendi görüşlerimi paylaşacağım ve benden başka görüş paylaşmak isteyen olursa diye de bu yazıyı buraya bırakacağım. Konut kredisi faizleri düşünce ev almak mantıklı bir hareket olabilir çünkü konut fiyatlarındaki balon geçtiğimiz 2 yıl içerisinde biraz olsun sönmüştü, konut faizleri düşüşü haberlerinden sonra biraz arttıysa da yine de bence halen yatırım olarak alınabilir seviyelerde. Ancak bu durum otomobil satın almak için bir örnek teşkil etmiyor, çünkü araba almak için bankaların verdiği otomobil kredisi faiz oranları ne kadar düşerse düşsün araba fiyatları inanılmaz seviyelerde seyrediyor, olması gereken kredi faizlerini düşürmek değil araba fiyatlarını katlayan vergileri düşürmek olmalı bence. 

Her Türk erkeği çocukluğundan itibaren ailesinden ve arkadaşlarından araba övgüleri duyarak büyüdüğü için maalesef lüks arabaya sahip olmak gibi garip bir hayalimiz var. Garip çünkü ev almak ya da dünyayı gezmek yerine sadece trafikteki gösteriş için olan ve olmayan bütün paramızı araba satın almaya yatırmaya çoktan razıyız. Ama araba fiyatları dünya geneline kıyasla bizim ülkemizde zaten pahalıyken bile biz araba almaya bu kadar meraklıyken acaba bu çılgınlık hangi fiyat seviyesinde durmaya yaklaşabilir diye merak ediyordum, cevabını da bu yıl bulmuş oldum. 2 yıl önce 100.000 TL seviyesinde ikinci el de olsa 1-2 yaşlarında premium bir araba alabilen bir otomobil kullanıcısı şimdi donanımlı bir Volkswagen Polo sahibi olmak için 175.000 TL harcamak durumunda. İki yıl önce alabildiği arabanın fiyatı ise yaklaşık 350.000 TL seviyelerinde artık.

2020'ye girmek üzereyken otomobil bayilerinin showroom'larında halen 2018 model arabalar kampanyalar ile satılmaya çalışılıyor, memlekette 2019 üretimi araç sayısı neredeyse yok denebilecek kadar az. Bu kadar araba meraklısı insanlar için bile bu kadar hızlı bir değişimi öngöremiyordum ama geldiğimiz nokta bu, bana sorarsanız banka faizlerinin geleceği hiçbir nokta bu fiyatlardaki arabaları almaya insanları ikna edemez, insanlarda da para yok bu arada orası da ayrı konu... Ama 2018 model arabalar 2 yıldır hiç çalıştırılmadan yata yata artık nerelerinden nasıl arızalar verecekler bunu da yakında göreceğiz. Hortumlarından yağ ve su dolanmadan 2 yıl yatan bir araba, arıza çıkartmaya muhtemelen daha meyilli olacaktır. Hele bir de dışarıda günrşin, yağmur ve karın altında mevsimler geçiren arabalardan bahsettiğimizi de düşünecek olursak vay o arabaların da o arabaları alacak insanların da haline.

keto

03.10.2019 01:32

Bu soru 5 kez yanıtlandı.

 • 25 Aralık 2019 13:44
  0

  Arabanız artık ömrünü tükettiyse ve ikinci el araçların fiyatları komik bir şekilde arttıysa ayrıca ikinci el araç almanın ne kadar riskli olduğunu da biliyorsanız mutlaka faiz düştüğünde araç almak için can atacaksınız. Fakat gönül ister ki faiz yerine araç fiyatları normal seviyelere gelsin. 

 • 3 Ağustos 2022 16:15
  0

  eğer ötv'nin sıfırlanması ya da düşmesi gibi bir senaryo var ise işin rengi değişiyor. araba yatırım aracı değil değer kaybeden bir değer olur ki o zaman insanlar artık sadece kendi kullanacakları araca para bağlarlar ve alabileceklerinden de daha güzel arabalara binerler

 • 3 Ağustos 2022 17:00
  0

  eski bir konu ama güncel şartlarda hortlayabilir

  bkz: Yeni araba almalı mı yoksa ötv indirimini beklemeli mi?

 • 3 Ağustos 2022 18:37
  0

  ben açıkçası halen hükümetten de bir ötv indirimi bekliyorum, fiyatlar düşer ama alım satımın hızlanması ile hem 2. el piyasası canlanır hem de sıfır araba satışları ciddi artış göstererek vergi gelirlerinin artmasıı sağlar

 • 3 Ağustos 2022 19:54
  0

  eğer araba bayilerinde stok olsaydı ve çip krizi olmasaydı dedikleriniz işe yarayabilirdi ama mevcut şartlarda güncel fiyatlardan bile insanlar satın alacak sıfır araba için bayi fiyatlarının bile üzerinde aylarca sıraya girmeyi göze almış durumdalar. diğer türlü bayilerin stok saklamaları çok olası bir durum

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Otomobil kredisi faizleri düşünce araba alır mısınız?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.