5.00 / 1 oy

Yeni araba almalı mı yoksa ötv indirimini beklemeli mi?

İstediğimiz kadar kendimizi eleştirsek de yeni araba kullanmaya alıştık ve yediğimizden içtiğimizden kesip yine kaç para olursa olsub yeni arabalara bakıyoruz. Diğer yandan otomotiv sektörünün vergiler neticesinde artan fiyatlardan ne kadar sıkıntıda olduğu haberlerini de okuyoruz. Sizce bu fiyatların insanlar gözünde normal seviyeler olarak algılanmasını mı beklerler yoksa sektöre tekrar bir hareket katabilmek için bir ötv indirimi daha yaparlar mı? Sıfır araç fiyatları düşünüldüğünde aradaki fark neredeyse bir ikinci el araba kadar olduğu için gerekirse birkaç ay daha bekleyebilirim.

bumerang

22.07.2019 11:59

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 22 Temmuz 2019 15:02
  51

  Ne aldığımız evi oturmak için alıyoruz ne de bindiğimiz arabayı sadece araba olarak görüyoruz. Herkes ya bir keriz çıkar da alırsa diye neyi varsa öylesine ilana koyunca da birileri çıkıp sonunda bu fiyatları gerçek sanmaya başlıyor, ondan sonra da sıfırından pahalı ikinci el arabalar ve 1 ayda %50 prim yapan konut ilanları görüyoruz ikinci el satış sitelerinde. 30 binlik arabası 40 bin oldu diye sevinen kekolar arabalarını değiştirmek isteyince duruma uyanıyorlar, sanıyorlar ki alacakları araba hala aynı fiyatta duruyor :) İşte biz buna ekonomide balon fiyatlama diyoruz, konut fiyatları gerçek olması gereken değerlere daha inmedi bile, hala çok yüksek. artan inşaat malzemeleri fiyatları da müteahhitlerin sıfır ev fiyatlarını daha az kar marjı ile satmaları anlamına geliyor, yok artık öyle 1 koyup 3 almak. Elinde konutu olanlar da malzemecilerine ve çalışanlarına borçlu oldukları için acilen ellerindeki konutları satıp nakite dönmeye çalışıyorlar, ama halen battık zordayız diyecek kadar açık sözlü değiller, teşekkürler bütün konutlarımızı sattık diye reklam vermeye devam ederek durumlarının üzerine tüy dikiyorlar da haberleri yok.

  Araba dediğin şey de zamanla eskir, hem bakım masrafı artar hem de sunduğu konfor azalır. Bir yandan da yenileri çıkar ve dolayısıyla da fiyatları düşer. Daha doğrusu düşmeliydi. Ama bizim uyanık insanlarımız online ikinci el piyasasında kendilerine çok kıymetli olan "keyfe keder boyalı" araçlarını aldıkları fiyattan bile daha pahalıya satmaya çalıştıkları için ikinci el piyasası da kimseye güven vermiyor. Dosta gider, yakıt cimrisi, bayan memurdan gibi garip garip nitelendirmelerle pert arabalarını güzel göstermeye çalışan insanlar türedi bir anda, tramerde kaydı yok dedikleri arabanın anası bellenmiş ama kaydı yok diye hasarsız gibi satmaya çalışıyor uyanıklar, koca bir sektörü bir bunlar batırdı bir de bunlardan önceki uyanık galericiler, onlar bunlardan da ahlaksız işler yaptı da anlatması uzun sürer, yine işini ahlakıyla yapanı tenzih ediyorum tabi.

  Sonuç olarak araban varsa git bakımını yaptır, döşemesi yırıksa tamir ettir, hoperlörü patlaksa değiştir ondan sonra da seve seve sürmeye bak, çünkü alacağın arabanın daha iyi çıkacağının hiçbir garantisi yok.

   

 • 22 Temmuz 2019 14:05
  16

  Bu fiyatlara insanları ikna etmek hele ki bu ekonomik şartlarda bence hiç mümkün değil. B sınıfı otomobiller 100.000 TL'yi geçmiş durumdalar, üstelik daha aksesuar bile olmadan en baz donanımlarından bahsediyorum. Hem döviz kurlarındaki artık, hem otomobil fiyatlarındaki vergi yükleri, hem de enflasyon ve işsizlik gibi parametreleri dikkate alarak insanların artık lüks otomobil sevdalarından vazgeçmek zorunda kalacaklarını öngörebiliriz. Her bir sektörün yara alması da zincirleme olarak diğer sektörlere zarar vereceği için ben eninde sonunda bir vergi indirimi geceleğini düşünüyorum (sadece tahmindir, yatırım tavsiyesi değildir :) ). Bunun yanısıra artan sıfır araba fiyatlarının ikinci el otomobillerdeki fiyatları canlandırması beklenir, hele ki bizim gibi araba sevdalısı memlekette.. ama ikinci el piyasasında da insanlar artık arabalarını satamadıkları için iyice fiyat kırmış durumdalar, çünkü çoğu araba zaten borç ya da krediydi, şimdi ise o borçlar ödenemeyince tok kapı sesli arabalardan da mahrym kalmak zorunda kaldılar, yeni kredi çekmek isteseler kredi faiz oranları da malum olduğu için bence bir ötv indirimi gelecektir, ya da en azından gelmelidir ve hatta bu indirim dönemsel bir piyasa hareketliliği yaratmak yerine kalıcı olarak uygulanmalıdır.

 • 23 Temmuz 2019 16:18
  2

  Sıfır araba fiyatları yanında geçilmeyecek noktalara geldi, zorunda kalan insanlar da ikinci el arabalara yöneldiler haliyle. Bence de insanlarda yine bir ötv indirimi beklentisi var, zaten sıfır araba satış rakamları da bunu gösteriyor. Bireyler almasa bile şirketler en azından gider göstermek için alırlardı ama şirketler bile sıfır araç almıyorlarsa bir süre daha beklemek gerek derim.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yeni araba almalı mı yoksa ötv indirimini beklemeli mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.