5.00 / 1 oy

OBD Nedir ve Hangi Ülkelerle Uygulanmaktadır?

OBD, açılımı Otomatik Bilgi Değişimi olan bir anlaşmadır. Bu anlaşma çerçevesinde ülkeler, başka ülkelerde yaşamakta olan kendi vatandaşlarına ait banka hesap bilgilerini paylaşmaktadırlar.

Türkiye, Almanya ile 31 Aralık 2020 tarihinden sonra Almanya'da yaşayan gurbetçilerin Türkiye'deki bankalarda bulunan hesaplarına ait hesap hareketleri ve bakiye gibi bilgileri Almanya ile paylaşma kararı aldı. Bu anlaşma bireyler ile birlikte tüzel kişilikleri de kapsıyor. Almanya'nın bu anlaşmadan sağlayacağı fayda ise Türkiye'de birikimi olmasına rağmen Almanya'da sosyal yardım programlarında parasal destek alan Türkleri bu programlardan çıkartmak. Geçmişe dönük olarak yaptıkları yardımları geri talep edip etmeyecekleri konusunda ise henüz Almanya hükümeti tarafından yapılmış resmi bir açıklama bulunmuyor. Çifte emekli maaşı alan kişilerde nasıl bir kesinti olacağı da şimdilik soru işareti, hem Almanya'dan hem de Türkiye'den maaş alanlar ya da parasal varlıklarını izinsiz olarak Türkiye'ye geçirenlerin nasıl bir yaptırım ile karşılaşacakları bir diğer merak konusu. Alman hükümetinin kesinti ve vergilendirme yapacağı gibi yorumlar olsa da henüz remi bir açıklama göremedim.

Türkiye ile Letonya ve Norveç'in de aralarında OBD anlaşmaları bulunmaktaydı.

alperen

15.09.2020 17:35

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
OBD Nedir ve Hangi Ülkelerle Uygulanmaktadır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.