5.00 / 1 oy

Mavi renginin özellikleri nelerdir?

Kurumsal markaların marka kimliklerindeki renklerden evdeki eşyaların renk tonlarına kadar her bir rengin farklı anlamları ve farklı etkileri var. Kısaca renklerin karakterlerinden ve özelliklerinden bahsedeceğim birkaç soru hazırlamak istedim. İçerisine katkılarını eklemek isteyen olursa diye de sorular kısmına ekliyorum ki isteyen herkes cevap da yazabilsin.

Mavi kişiler olarak ifade edebiliriz bu karakter grubunu. Mavi rengini sevenler de kendi özelliklerini bu özellikler ile karşılaştırarak ne derece mavi bir kişiliğe sahip olup olmadıklarını öğrenebilirler.

Mavinin en temel özelliği samimiyettir. Samimi ve içten gördüğü insanları etrafında daha çok görmek ve onlara güvenmek ister.

Mavi insanlar aynı zamanda net kuralları olan, plan yapmayı çok seven ve plansızlık ile rastgeleliğe hiç tahammülü olmayan insanlardır. Kurallar konusunda çok titizdirler ve hem kendi koydukları kuralları, hem de mantıklı bulup zihninde onayladığı kuralları katiyen çiğnemezler. Mantıklı bulmazlarsa ise bu kurallara itaat etmezler, çünkü sorgulayıcılardır. Her şeyi sorgularlar ve kafaları genellikle bu yüzden biraz daha meşguldür. Başkaları için ise fazlasıyla yargılayıcı olabilirler, bu özellikleri ile de mavi insanların yakınlarında fazla kalmak yorucu olmaya başlayabilir.

Mavi insanları sosyal insanlardır ama duygusal ve kırılgan kişilikleri de olduğu için aynı zamanda çok insan seçerler, ek yakınlarına sadece uzun yıllardır tam olarak kendini tanıdığını düşünen ve güvendikleri insanları alırlar. Etkiinliklerini bu sınırlı ama çok sevdiği gruptaki insanlarla yapmaktan hoşlanırlar.

Mavi insanların kariyerlerinde daha başarılı olmaları yaygın bir durumdur çünkü sadece sevdikleri işi yapmanın bir yolunu bulur ve bu işi de tutkuyla yaparlar. Onlar için en çok parayı kazanmak değil en güzel işi ortaya koymak daha önemlidir. Aynı zamanda dürüst ve yalan söylemeyen insanlar oldukları için çevrelerindeki insanlar da mavi insanlara daha fazla güvenirler ve sık sık hakemliklerine başvururlar, çünkü adil kararlar veren insanlar olduklarını bilirler.

Mavi karaktere sahip kişilerin olumsuz yanları ise bağımsızlıklarına düşkün olmalarıdır. Sorgulamayı ve eleştirmeyi çok sık yaparlar ancak kendilerine mantıklı gelen eylem ya da fikirlerinin sorgulanmasından ya da özgürlüklerinin kısıtlanmasından da hiç hoşlanmazlar. Aynı zamanda hayatlarını kişiselleştirmeyi her anlamda çok severler. Arabalarının koltuk ayarlarından dolaplarındaki eşyaların milimetrik olarak yerlerine kadar her şey onun için birer konfor ihtiyacıdır ve bu alanları paylaşmaktan rahatsız olurlar. Paylaşımcı insanlar olsalar da huzurları bu şekilde paylaşım taleplerinde bozulmuş olacağı için bir yerde patlama halinde bir tepki göstermesi muhtemeldir.

Mavi renkte logo kullanan kurumsal yapılar konusunda da insanlar üzerinde benzer etkiler bıraktıklarını söyleyebiliriz. Bilişim ve otomotiv sektörlerinde mavi rengin kullanılması bu sebeple oldukça yaygındır çünkü insanlar bu firmalara tüm bilgilerini ve ihtiyaçlarını emanet ettikleri için güvenmek ve başarı sağlamak isterler. 

Mavi rengi kullanan bilişim firmalarından bazılarını örnek verecek olursak: Dell, Facebook, Hp, IBM, Nokia, Philips, Samsung, Motorola, Twitter, intel, Skype, AOL, Linkedin, Wordpress, EA Sports, General Electric, AT&T, SAP, Panasonic

Bankacılık ve Sigorta sektöründen mavi rengi kullanan kurumlardan bazılarını örnek verecek olursak: Visa, American Express, Paypal, bank of America, Citi Bank, Allianz, Goldman Sachs

Otomotiv sektöründen mavi rengi kullanan kurumlardan bazılarını örnek verecek olursak: BMW, Ford, GM, Hyundai, Volkswagen, Tata

Gıda sektöründen mavi rengi kullanan kurumlardan bazılarını örnek verecek olursak: Pepsi, Oero, Danone

Kişisel bakım sektöründen mavi rengi kullanan kurumlardan bazılarını örnek verecek olursak: Oral-B, Signal

aras

19.09.2019 15:32

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mavi renginin özellikleri nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.