5.00 / 1 oy

Laptop içinde biriken tozları temizlemenin en kolay yolu nedir?

Eski laptop bilgisayarlarda klavye altındaki kasa kısımları büyük olduğu için tozlanma çok olurdu, bu tozlanmalar da bilgisayarın havalandırma sisteminin çalışma verimine olumsuz etki yaptığı için bilgisayarların zamanla ısınma problemleri başlardı. Ama eski bilgisayarlarda kasanın altını açmak da bugünkü bilgisayarlara göre daha kolaydı, vidasını açar temizler geri kapatırdınız. Yeni bilgisayarlar artık incecik ve bir kısmının hava atma menfezlerini bile o kadar güzel gizliyorlar ki dikkatlice bakmazsanız olmadığını bile düşünebiliyorsunuz. Ama her bilgisayarda havalandırma kanalları olduğu gibi maalesef bugünün incecik bilgisayarlarının da içleri zamanla toz birikmesi problemi yaşamaya devam ediyorlar ve kötü haber şu ki artık bu bilgisayarların üreticileri, teknolojilerinin içinin tüketiciler tarafından açılmasını istemediği için ellerinden geleni yapıyorlar. Hem vidaları vantuzların altına gizliyorlar, hem de vida başlarını standart tornavidalar tarafından açılmasınlar diye özel desenlerde üretiyorlar. böylece sadece kendi yetkili servislerinde mevcut olan özel tornavidalar ile açılsın ve her düzenleme işlemi de sadece yetkili servis tarafından yapılsın istiyorlar. Sektörel olarak dert yandıktan sonra kafamdaki ürün hayalini söylemek istiyorum. Bilgisayarlara giren tozlar (laptop kasası açıp bakanlar iyi bilirler) genellikle laptop'un dış havalandırma kanallarına yakın bir yerde birikirler çünkü içeride o alana doğru bir sirkülasyon vardır. Peki güçlü bir çekiş sistemi ile bu biriken tozları incecik bir ağız ile alabilecek bir laptop toz emicisi gibi bir alet ticari olarak üretilse çok başarılı olmaz mıydı? Alternatif çözüm önerileriniz için cevap yazarsanız tartışabiliriz.

sercan2009

22.11.2019 00:11

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 18 Mayıs 2022 20:57
    0

    üflerken tükürükler saçacağınız için bu yöntemi kafanızdan çıkartın, el tipi pompalar var hem ekrandaki hem de klavyenin arasında biriken tozları bu gibi bir el aleti ile çıkartabilirsiniz

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Laptop içinde biriken tozları temizlemenin en kolay yolu nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.