5.00 / 1 oy

Kullandığınız özel arama motorları ve tavsiyeleriniz

İnternet artık hem telefonumuz, hem de bilgisayarımız ile sürekli kullandığımız ve evdeki internet birkaç dakika bile kesilde bütün işlerimizin aksadığı bir teknoloji. Bu kadar büyük ve yaygın bir teknoloji de elbette beraberinde endüstriyel ve yazılımsal olarak devleşmiş şirketlerin bu pastadan pay alabilecekleri ürünleri getirmiş oluyor. Arama motorları, 25 yıl önce kimsenin tahmin edemeyeceği internet platformları oldular ve elde ettikleri gelirler ile de Google ve Yahoo gibi dünyanın en büyük şirketleri olabilmeyi başardılar. Bu gelir kaynaklarının arkasındaki reklam başarılarının masumiyetine ise artık kimse güvenemiyor. Akıllı telefonlarının işletim sistemi ile bilgisayarlarında kullandıkları arama motorlarının aynı yazılım şirketi tarafında  üretildiği bir dünyada telefonla konuşurken söylediğiniz kelimelerin, sizin ilgi alanlarınızı kapsadığı varsayımı ile reklam olarak bilgisayarınıza düşüyor olması, kişisel veri mahremiyetimizin aslında ne kadar da yok olduğunun bir göstergesi. Hayatımızda bu büyük arama motorlarının ve yan servislerinin (email, harita, depolama vb) varlıkları ve faydaları elbette yadsınamaz. Ama biraz da nefes alayım her aradığımı da reklam diye karşıma getirme diyenler için özel arama motorları (privatesearch engines) bu ihtiyaca cevap vermek için hazırlanmış. En sık kullanılan özel arama motorları ise şu şekilde:

1. Duckduckgo

2. Lukol

3. Oscobo

4. StartPage

5. WolframAlpha

daniken

02.09.2019 17:35

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 10 Kasım 2021 01:30
    2

    google'a bu kadar çok alıştıktan sonra kalıcı olarak başka bir arama motoruna geçebilmek pek mümkün olmuyor. arama sonuçları, geçmişime hakim olması ve arayüzü ile dön dolaş yine google'a geliyorum

  • 8 Şubat 2022 22:52
    0

    arada ben de duckduckgo'ya bakıyorum ama keşke yazması daha kolay bir alan adı seçselermiş

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kullandığınız özel arama motorları ve tavsiyeleriniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.