5.00 / 1 oy

Koşarken Nefes Nefese Kalma Problemi

Evde karantina döneminin başından beri spor yapmak ve hareket ederek kalori yakmak amacıyla hemen her gün koşu bandında koşuyorum. İlk başladığım günden beri yarım saatte koşabildiğim mesafeyi artırdım ama kondisyon olarak halen istediğim seviyeye gelemedim. Halen tempolu yürüyüşten yavaş tempolu koşuya geçtikten yaklaşık 5 dakika sonra ciğerlerim kesiliyor ve nefes nefese kalıyorum. Fiziken yorulmasam da nefeslenmek için tekrar tempolu yürüyüşe dönüyorum ve nabzım düştükçe ara ara koşuya geçerek yarım saati zor tamamlıyorum.

Kendimi çok zorlamıyor olmama rağmen kondisyonumun halen diplerde olması artıiyiden iyiye moral bozmaya başladı. İlk günlerdeki gelişme grafiğini artık koruyamıyorum ve zaman zaman bir önceki turlardan bile geri kaldığım oluyor. Herhangi bir eklem ağrısı çekmiyorum ve uku düzeni açısından da her gün en az 7 saat uyuyorum. Yani dönemsel yorgunluk sebebiyle tempomda bir düşüklük olmadığına eminim.

Kondisyonumun halen artmamış olması sizce neden olabilir? Kendimi daha fazla zorlasam acaba ciğerlerim ve nefes kapasitem daha fazla artar mı yoksa koşuyu mu azaltmalıyım?

gokhan39

23.08.2020 09:15

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 13 Şubat 2022 21:46
    0

    kondisyonsuz kaldıysanız normaldir, çok da zorlamayın bünyenizi. nabız ve hızlı nefes alıp verme zamanla kondisyon tuttukça normale döner

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Koşarken Nefes Nefese Kalma Problemi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.