5.00 / 1 oy

Java'da While döngüsü ile sonsuz döngü oluşturmak

Önceki örnekte for döngüsü ile sonsuz döngü oluşturmak üzerine bir şeyler paylaşmıştım, şimdi bir de while ile sonsuz döngü oluşturalım.

While döngüsü çalışma prensibi olarak zaten içeriden müdahale edilmedikçe sonsuz sayıda dönme eğilimi olan bir döngü çeşitidir. Yani for döngüsünde bir değişken tanımlamakta ve bu değişkenin hangi değeri alıncaya kadar devam edeceğini seçebiliyoruz. Ama while'da ise durum farklı, tek bir parametre var ve bu da bir boolean değer.

 int a=9;
 while (a>0)
 {
	 System.out.print(a);
	 a--;
 }
 //987654321

Peki ya while içerisinde a değişkeninin değerini değiştirmeseydik ne olurdu? Evet doğru bildiniz, sonsuz bir döngü, çünkü a değişkeninin değeri değiştirilmediği sürece hep 0'dan büyük olmaya devam edecektir.

While içerisindeki parametrenin bir boolean olduğunu anlayarak while (true) olan bir döngünün her zaman döneceğini anlamamız gerek. Benzer şekilde while (false) olan bir döngü de asla çalışmayacaktır. Bunu bir parametreye bağlayacak olursak;

boolean tf=true;
 int a=9;
 while (tf)
 {
	 System.out.print(a);
	 a--;
	 if(a<1)
		 tf=false;
 }
 //987654321

Mantık olarak aynı olsa da while parametresinin bir boolean değişken olabileceğini farkettirmesi açısından önemlidir.

Java'da While ile oluşturulabilecek en kısa sonsuz döngü

while (true)
 System.out.println("merhaba");

 

utku33

07.01.2020 01:21

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Java'da While döngüsü ile sonsuz döngü oluşturmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.