5.00 / 1 oy

Java'da kullanıcıdan nasıl girdi alınır?

Her gece birkaç Java kod örneği paylaşarak aklıma gelen her alanda açıkları kapatmaya çalışmaya devam ediyorum. Bu gece en temel konuları işlemek istedim çünkü örnekler ileri seviye oldukça referans vermek istiyorum. Önceki iki örnekte Java'da tek satırda nasıl yazı yazdırılır ya da birden çok satırda çıktı nasıl alınır bunları gösterdikten sonra şimdi de kullanıcıdan girdi (input) alan ve değişkene atama yapabilen bir örnek yapalım.

Java'da input alabilmek için birden çok alternatifiniz var. Özel olarak kodlanmış SavitchIn kütüphanesini ya da InputStreamReader sınıfını kullanabilirsiniz. Ama Java'da input (girdi) almanın en pratik ve kolay yolu, bundan önceki tüm örneklerimde kullandığım gibi Scanner sınıfını kullanmaktır. Scanner sınıfını kullanabilmek için sınıfınızın hemen üzerinde java.util.Scanner ya da java.util.* şeklinde import yapmanız gerekir.

package packageAdi;

import java.util.Scanner;

public class Sinif {

public static void main(String [] args) {
	   //kodlar

import yapmadan kullanmak isterseniz ise Scanner sınıfını her kullanmanız gerektiğinde (aslında pratikte sadece 1 kere geekiyor) java.util.Scanner olarak kullanmanız gerekir. Kullanıcıdan input alabilmemizi sağlayacak olan şey ise Scanner sınıfından oluşturacağımız bir nesnedir. Ben bu nesneye klavye demeyi tercih ediyorum ama internette input, scanner ya da benzeri nesne isimleri de görebilirsiniz, kafanız karışmasın tümü aynıdır.

Tam çalışan bir örnek hazırlayalım.

1. Scanner sınıfını import edelim

2. Scanner sınıfından bir klavye nesnesi üretelim

3. a adında int (tamsayı) veri tipinde bir değişken tanımlayalım

4. Kullanıcıdan bir tamsayı yazmasını isteyelim ve yazdığı sayıyı a değişkenine atayalım (tamsayı olduğu için nextInt() kullanarak)

5. a değişkeninin değerini çıktı alalım.

Kodlar:

package paketAdi;

import java.util.Scanner;

public class Sinif {

	 public static void main(String [] args) {
	   Scanner klavye=new Scanner(System.in);
	   int a;
	   System.out.println("Lütfen bir tamsayı yazınız");
	   a=klavye.nextInt();
	   System.out.println("a değişkeninin değeri:"+a);
	  }
}

Çıktı:

Lütfen bir tamsayı yazınız
5
a değişkeninin değeri:5

 

utku33

05.01.2020 03:42

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Java'da kullanıcıdan nasıl girdi alınır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.