5.00 / 1 oy

Java'da JDK ile JRE arasında ne fark var?

Bu gece uzun zamandır sorulduğuna tanık olduğum iki soruya kısaca yanıt vererek kendi konseptimin biraz dışına çıkacağım. Bu sorulardan ilki Java JRE ile Java JDK arasındaki fark. Öyle ya, Java'yı download etmek için Oracle'ın sitesine girince bile karşınıza Java SE, Java JDK, Java JRE gibi bir sürü seçenek çıkıyor. Tümünü kısaca tanımlayarak farklarını anlayalım:

JRE (Java Runtime Environment): Java programlarını (Java programlama dili kullanılarak geliştirilmiş tüm programlar) kendi bilgisayarımızda çalıştırmak için gerekli JVM ve diğer kütüphaneleri içeren Java kurulumu.

JDK (Java Development Kit):  Java programlama dilini kullanarak program geliştirmek ve Java kullanılarak hazırlanmış programları bilgisayarımızda çalıştırabilmek için gerekli araçları ve kütüphaneleri içeren Java kurulumudur ve içerisinde JRE kurulumu da vardır.

JVM (Java Virtual Machine): Java'nın aynı kodlar ile farklı işletim sistemlerinde de çalıştırılabilen programlar hazırlanabilmesine imkan tanıyan sanal runtime ortamıdır. Yazılan kodlar bu ortamda derlendikten sonra işletim sistemine iletildikleri için farklı işletim sistemlerinde de aynı kodların çalışabilmesi mümkün olabilmektedir.

Java SE (Java Standart Edition): Önceden J2SE ve J2ME olarak kurulum versiyonudur.

utku33

23.01.2020 01:33

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Java'da JDK ile JRE arasında ne fark var?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.