5.00 / 1 oy

Java'da For ve While ile Continue kullanımı

Java'da continue ifadesi, break ifadesi gibi döngüyü sonlandırmak yerine sadece bir sonraki iterasyona geçilmesini sağlar.

Java'da For döngüsü ile Continue kullanımı

Örnek: Aşağıdaki for döngüsü,i değişkeni 6 değerini aldığında çalışmasın ama sonrasında diğer i değerleri ile çalışmaya devam etsin.

for (int i=1; i<=9; i++)
{
 if (i==6)
	 continue;
 
 System.out.print(i);
}

Çıktı: 12345789

Not: İç içe for döngülerinde, tıpkı break ifadesinde olduğu gibi yine continue ifadesi de sadece içinde kullanılan döngüde bir sonraki iterasyona atlanmasını sağlayacaktır, ancak üstte dönen döngü bu ifadeden etkilenmeden normal düzeninde dönmeye devam edecektir.

Java'da While döngüsü ile Continue kullanımı

Örnek: Yukarıda for döngüsü ile hazırladığımız örneği şimdi de while döngüsü ile kodlayalım ve while döngüsü içindeki iterasyonda kullanılan sayi değişkeni 2 olduğunda çıktı alınmadan bir sonraki iterasyona atlanmasını sağlayalım.

Not: continue ifadesinin yazıldığı noktadan sonraki kodların çalışmayacağını düşünerek iterasyonda kullanılan değişkeni bu şartta da artırmayı unutmamalıyız.

int sayi=1;
while (sayi<=9)
{
  if (sayi==2)
  {
    sayi++;
    continue;
  }
System.out.print(sayi);
sayi++;
}

Çıktı:13456789

Not: İç içe while döngülerinde de continue ifadesi de sadece içinde kullanılan döngüde bir sonraki iterasyona atlanmasını sağlayacaktır.

utku33

27.01.2020 01:34

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Java'da For ve While ile Continue kullanımı

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.