5.00 / 1 oy

İkinci El Araç Fiyatları 2021'de Düşer mi Artar mı?

İnternette favorilerime eklediğim tüm araçların fiyatlarının düştüğü bilgilendirmeleri geliyor birkaç gündür, ama son matrah ve döviz artışlarından sonra arabalar öyle fiyatlara satılır olmuşlar ki o arabaya o parayı vermem seviyesinin halen çok üzerindeler. Peki eninde sonunda herkes araba alacağı ya da arabasını değiştirmek isteyeceğine göre bu iş nereye varacak? Araba fiyatları artacak mu düşecek mi? Ben kendi yorumlarımı kısaca özetleyeyim.

İkinci el otomobillerin fiyatları neredeyse sıfır araçların fiyatları seviyesinde, bunun sebebi de bayilerin artık sıfır araç stoğu tutmaması. Neden tutmuyorlar derseniz, çünkü 2020 yazında kredi faizleri düşünceye kadar ellerinde o kadar çok araba bekleye bekleye zarar gördü ve eskidi ki bir daha bu riske girmek istemiyorlar. Bunun yerine operasyonel maliyetlerini de en aza indirdiler ve sadece hayatta kalabilecek kadar küçülüp sermayelerini de korumayı tercih ediyorlar. Son vergi matrahı artışlarından sonra zaten artık sıfır araba bakabilen de kalmadı, bunun kendileri de farkında. Ellerindeki araçları da tek seferde toptan olarak galericilere vermeyi bu yüzden hayatta kalabilmek için tercih ediyorlar. Sonuç olarak bireysel kullanıcılar için sıfır araba hem yok, hem de çok pahalı. Piyango çıksa ve sipariş verseniz de aracın gelmesini aylarca beklemeniz gerek.

Dolayısıyla ikinci el arabalar halen çok pahalı olmalarına rağmen bireyler için tek seçenek olma durumunda. Ama son ötv artışları ikinci el piyasasına da yansıdığı için insanlar eskiden beğenmedikleri arabalara şu an meraktan bile bakamaz duruma gelmişler. Birkaç yılda  ikiye, üçe katlayan araba fiyatları bir tarafta, en iyi ihtimalle %10 zam aldıkları düzenli gelirleri diğer tarafta. Birikimi olanların bile paraları, araç fiyatları karşısında yarı yarıya değer kaybetti.

Galericiler son günlerde ikinci el piyasasını hareketlendirmek için 2-3 bin tl'lik fiyat düşüşleri ile araçlarını favorilerine ekleyen kişileri tavlamaya çalışıyorlar ama 300.000 TL'lik bir arabanın 297.000 TL'ye düşmesi kimse için cazibe unsuru olması da mümkün değil. Ama bunca yazdığımdan da araç fiyatlarının piyasanın hareketlenmesi için düşeceği sonucu çıkmasın. Ben üzülerek ikinci el araç fiyatlarının 2021'de daha da artacağını düşünüyorum. Bunda birinci etken maalesef döviz kurları olacak gibi görünüyor, dolar ve euro maalesef TL karşısında durmaksızın değer kazanmaya ve rekor kırmaya devam ediyor. İkincisi ise yerli otomobilin piyasaya çıkacağı gün yaklaştıkça insanları yabancı arabalara para vererek birikimlerin (döviz birikimleri) yurt dışına çıkması engellenmek isteniyor. Bu sebeple bir ötv indirimi yerine olursa bir vergi artışı daha gelebilir bile.

Bu yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir ve saimiyetle yanılmayı da umarım. Ancak gidişat maalesef eski araçlarımızı uzun yıllar daha kullanmamız gerektiğini gösteriyor. Bir aracı olan kişiler nispeten daha şanslı çünkü kendi araçlarının da değeri arttığı için arabalarını yenilemeleri için daha katlanılabilir (havadaki uçaktan daha yüksekte uçan bir uçağa atlamak gibi) bir ödeme yapmak durumundalar. Ama ilk kez araba alacak kişilerin yerden zıplayarak uçağa binmesi gerekiyor artık.

trıumph

25.10.2020 12:39

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 16 Eylül 2021 23:19
    16

    sorunun cevabını bize aradan geçen zaman vermiş sanırım. son 2-3 yıldır araba fiyatları bana inanılmaz yüksek geliyor ve fiyatının yüksek olduğunu düşündüğünüz bir şeyin de doğal olarak zamanla ucuzlamasını bekliyorsunuz ki insanlar o ihtiyaca erişebilsinler. ama her yıl da araba fiyatları üzerine koymaya devam ediyor ve geçen yılın pahalı dediğim fiyatlarını şimdi arabanın üzerinde etiket olarak görsem fırsat diye atlarım. çevremdeki insanlarla konuştuğumda herkesin artık birçok anlamda hayat standardını düşürdüğünü ve hatta hayattan tüketim anlamında beklentilerini de azalttığını duyuyorum. eskiden keşke bir bmw, mercedes arabam olsa diye hayal kuran gençler bugün golf ya da seat arabaları hayal eder duruma gelmişler. sonuç olarak muhtemelen araba artık yeni bir yatırım aracı olarak değerlendiriliyor ve bir şeyin fiyatı da bir kere çıktıktan sonra eski yerine geri inmiyor.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
İkinci El Araç Fiyatları 2021'de Düşer mi Artar mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.