5.00 / 1 oy

ihtiyat akçesi nedir?

Sürekli herkes yazıyor ama yazanların da ne kadar bildiklerinden şüpheli olduğum için merakımı dindirmek adına burada sormaya karar verdim, yahu bu ihtiyat akçesi tam olarak nedir? TL bazında bir para ise bu parayı kullanmanın para basmaktan ne farkı var? her ülke zaten kendi para birimi açısından sonsuz zenginlikte değil midir? eğer döviz cinsinde ise bu parayı harcamış olmamızdan ne anlamalıyız? sadece bilenler yazabilirse sevinirim, bilgi kirliliğinden gına geldi artık

nilayyy

19.05.2019 20:11

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 20 Mayıs 2019 11:29
  0

  Yine herkes iktisat profesörü oldu. enflasyon ve stagflasyon zaten sokaktaki teyzeler tarafından bile bilinir oldu, biz de yeni olarak swap faizini de öğrendik ihtiyat akçesini de. 

  Merkez bankalarının en temel işlevleri piyasalarda fiyat istikrarını sağlamak olsa da merkez bankalarının da gelirleri vardır. Yatırımlar yapabilirler, para piyasalarına girebilirler, bankalara borç verebilirler vs.

  Merkez bankası elde ettiği gelirlerin %8'ini ihtiyat akçesi olarak ayırmaktadır, bu ihtiyat akçesini de hazineye avans olarak devredebilir.

  Peki ihtiyat akçesinin mevcudiyet gerekçesi nedir diye soracak olursanız; ihtiyat akçesi adından da anlaşılabileceği gibi afet, salgın, katastrofik zararlar gibi özel durumlarda kullanılabilmesi amacıyla kurulmuş bir kötü gün parasıdır. Günün şartlarına göre değerlendirilebilir ve merkez bankasının para basması ile hiçbir ilgisi yoktur. Sonuç olarak ihtiyat akçesi de merkez bankasının daha önce elde etmiş olduğu bir gelirdir.

 • 22 Mayıs 2019 16:57
  0

  tüm fonlar gerek duyulduğunda kullanılması amacıyla saklanmaktadır, bir fonu da lazım oldu diye kullanmak bence abes bir durum değil. ama neden lazım oldu ya da durum çok kötü de bize mi söylenmiyor diye soracak olursanız bunun cevabını zaten bilen kimse yok. ama ben de herkesin ekonomiyi bu kadar takip etmesinin bireysel anlamda verimsizliği artırdığını düşünüyorum. üstelik bugün bir konuda haber ve gelişmeleri takip etmek demek onlarca whatsapp grubundan ya da sosyal medya kanalından haber bombardımanına tutulmak anlamına geliyor. hiç birimizin bu kadar boş zamanı olmamalı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
ihtiyat akçesi nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.