5.00 / 1 oy

HTML'de contenteditable nedir ve nasıl kullanılır?

HTML5'te Spellcheck Özelliğini Kullanmak yazımda HTML'de yazı yazabildiğimiz input ve textarea gibi elementler için yazım denetimini tarayıcı üzerinden nasıl yapabileceğimizi göstermiştim ama uygulamayı yaparken input girebileceğimiz element olarak contenteditable özelliğine sahip bir p elementi kullanmıştım. Bildiğimiz gibi normalde p etiketi sadece paragrafı ifade eder ve readonly bir etikettir ama contenteditable özelliği eklendiğinde düzenlenebilir oluyor. 

contenteditable özelliğinin işlevi aslında adından da anlaşılabiliyor, content editable demek düzenlenebilir içerik anlamına geliyor ve contenteditable özelliği eklenen readonly html elemanları da düzenlenebilir bir yapıya dönüşmüş oluyorlar.

contenteditable aslında yeni bir özellik değil, HTML5 ile gelen standart özelliklerden birisi ve belki 10 yıldır da kullanılabilir durumda. Ama her nasılsa bu kadar faydalı ve pratik bir özellik internette geliştirici olarak çalışan kişiler tarafından pek benimsenemedi, yine de varlığını henüz duymadıysanız bilmeniz açısından kısa bir örnek ile paylaşıyorum.

<p>Burası düzenlenemez</p>
<p contenteditable>contenteditable olduğu için buraya tıklayınca düzenlenebilir</p>

html contenteditable

malabacak

20.01.2021 20:49

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
HTML'de contenteditable nedir ve nasıl kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.