5.00 / 1 oy

Hız Testi Yaparken Ping Ne Anlama Gelir?

Sitede ping ile ilgili bir yazı var (bkz: Ping Nedir ve Nasıl Ping Atılır?) ancak bu yazı ping mantığı ve ping atma komutları ile sınırlı olduğu için ilave bir bigi paylaşmak istedim.

Özellikle site hız ölçümlerinde ya da oyun oynarken bağlantı hızı kontrol edilirken ping değerleri görünür ve bu ping değerlerinin düşük olması istenir. Ping, karşı sunucuya (oyun oynamak, internet sitesine girmek, video izlemek  gibi amaçlarla herhangi bir sunucuya bağlanırken) bağlantı aşamasında göndermiş olduğunuz istektir (paket), hız testi sitelerinde de gösterilen değer bu verinin kaç milisaniyede iletildiğidir. ms değeri ne kadar az olursa verinin iletim hızı da o kadar yüksek anlamına gelmiş olacaktır.

Ping değerleri ne kadar az olursa, paketin iletim hızının da o kadar hızlı olduğunu anlamış oluruz, dolayısıyla hız testlerinde ping değerleri aslında bir süre bilgisi gösterdikleri için ne kadar küçük olurlarsa o kadar hızlı bağlantı anlamına gelir. Ping değerlerini düşürebilmek için ise birçok faktörü ayrı ayrı ele almak gerekir. Kullandığınız internet servis sağlayıcısı, kullandığınız modem-router, bağlandığınız sunucunun uzaklığı gibi etmenler ping değerlerinizin artmasına ve azalmasına sebep olan etmenlerdir. Dolayısıyla örneğin online oyun oynarken hızınızdan şikayet ediyor ve ping değerlerinizi düşürmek isrtiyorsanız hız testleri yaparken kablo ile router'a bağlanmalı, kaliteli bir router kullanmalı ve İSS'nizin taahhüt ettiği hız değerlerini size ulaştırıp ulaştıramadığını sık sık kontrol etmelisiniz.

 

capsverlan

31.12.2020 00:59

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hız Testi Yaparken Ping Ne Anlama Gelir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.