5.00 / 1 oy

Hedonizm Nedir?

Hedonizm, kısaca hazcılık olarak açıklananan felsefi görüştür. Hedonizme göre insan için en doğru seçim her zaman kendisine en çok hazzı verecek olan seçimi yapmaktır. Hedozim konusunda ilk görüş belirten filozof, Sokrates'in öğrencisi olan ve M.Ö. 435-386 yılları arasında yaşamış Aristippos'tur. Aristippos'un felsefesine göre kişi acıdan kaçınmalı ve rasyonel hazzın peşinde olmalıdır çünkü kendisine gerçek mutluluğu sağlayacak olan fayda ancak haz olabilir. Hedonizm felsefesinin bir diğer ileri gelen düşünürü de MÖ 341- 270 yılları arasında yaşamış olan Antik Yunan düşünürü Epikür'dür (Epikuros). Hedonizm için pragmatizm (bkz: bkz: Pragmatizm Nedir ve Pragmatik Olmak Ne Demektir?) felsefesinin temeli olduğu görüşü de yaygındır.

Epikür'ün ahlak felsefesine göre insan kendini mutlu edecek şeylerin peşinde koşmalı ve acı ile üzüntüden uzak durmalıdır ancak Epikür, Aristippos'dan farklı olarak tinsel hazların insan için daha önemli olduğunu savunur ve bu açıdan iki düşünür arasındaki haz kavramı farklılıklar taşır.

Hedonizm felsefesinin görüşlerini benimseyen kimselere de hedonist adı verilmektedir.

hasanhusami

28.01.2021 14:40

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hedonizm Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.