5.00 / 1 oy

Hard Disk'te Bad Sector nasıl tespit edilir ve çözülür?

Merhabalar, daha önce 1 TB'lık SATA hard diskim ile yaşadığım veri okuma problemini yazmıştım. Sonuç olarak hard diskimi windows üzerinde detaylı format yaparak yeniden kullanmaya başladım ancak daha önce başıma geldiği için artık bu hard diski sürekli bir yedeğini de başka bir alana atarak tedirgin bir şekilde kullanır oldum. Hard diskteki bad sector'lu alanları tespit etme ve mümkünse kullanımlarını iptal etme gibi bir işlevi olan bir windows programı tavsiyeniz var mıdır?

ozzzyyy

21.06.2019 11:08

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 1 Temmuz 2019 16:00
  9

  Macrorit Disk Scanner programı ile ücretsiz olarak tarama yapabilirsiniz ve hdd üzerindeki bad sector'leri ekran üzerinde temsili olarak kırmızı noktalar olarak görebilirsiniz

  HDD bad sector test macrorit

 • 4 Temmuz 2019 19:45
  8

  Dediğiniz gibi Macrorit isimli programla bad sector taraması yaptırdım, sonuç olarak çok az sayıda bad sector çıktı harddiskimden ancak veri okuma problemleri devam etmeye başlayınca yeni bir harddisk almaya karar verdim. Veri okuyamama problemleri sadece harddiskin çok küçük bir kısmından kaynaklanıyor olamaz diye düşündüm ve sonunda veri kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim diyerek kararımı vermiş oldum :) yine de yanıtınız için teşekkür ediyorum.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hard Disk'te Bad Sector nasıl tespit edilir ve çözülür?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.