5.00 / 1 oy

Gelmiş geçmiş en zor adventure oyunu

Ne bulmacalar çözdük, aylarca takıldık da eve gelen misafirin çocuğuna gösterirken şans eseri geçtik ya da dergilerde tam çözümler okuduk. Okulda ders aralarında tartıştık topluca o oyunların o bölümlerinde kalanlar olarak, sonra çözünce gidip anlattık da herkes o sayede geçti, hey gidi.. mesela bir Monkey Island 3 bulmacasında bir bölümde takıldığımı hatırlıyorum. bir köpek var odada, dürtüyorum ama br şey olmuyor, odada her yere tıkladım ettim zaten bir obje yok, köpeği gene dürttüm baktım bir şey olmuyor kapadım oyunu bayağı da açmadım. meğerse hayvanı 3 kere dürtmek gerekiyormuş, gel de sinirlenme :) 

Daha zor bir adventure oyunu olarak Gabriel Knight 3'te bir bilgisayar sistemi vardı. Ciddi ingilizce okumalar yaparak ve uzak konumlar arası gezerek o oyun içindeki bilgisayar içindeki harita uygulamasında milimetrik bir kaç noktayı bulup birleştirmek gerekiyordu ve gerçekten de çok zordu, bitirmemin 1 yıldan daha uzun sürdüğünü çok iyi hatırlıyorum, yıl 2000 falan. Bir de oyun örgüsünde sıralı olaylar var, bir olayı bitirmeden diğerine başlamana izin vermiyordu oyun, bir saat ikonu vardı ve pnun belirip artık diğer bulmacalara geçebileceğini haber vermesi gerekiyordu.

Bunun dışında Larry 7'de casino'da çok zorlandığımı hatırlıyorum mesela. Raven'da da bir su sistemi bulmacası vardı, kanalların yerlerini değiştirerek suyun belirli bir yere akmasını sağlamaya çalışıyorduk.

Son olarak da şahsen en favori oyunlarımdan birisi olan Sanitarium (1998) oyununda çocukların saklambaç bulmacasını ve akıl hastanesini dün gibi hatırlıyorum. Daha da çok var ama sizlerden de duymak isterim :)

gumanji

11.05.2019 03:13

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 12 Mayıs 2019 00:00
  0

  Öncelikle bir adventure oyununu iyi ya da kaliteli yapan unsur zor olması değildir. Hikayenin çekiciliği, bulmacaların ne kadar anlaşılabilir ve tutarlı olduğu, genel senaryo, görsel efektler, müzkler ve daha bir çok parametre var bir adventure oyununa iyi diyebilmemiz için olması gereken.

  Benim için gelmiç geçmiş en güzel adventure oyunları Syberia serisi olmuştur mesela. 3. oyunda değişen oyun mekaniklerini sevmeyince de sıkılıp bıraktım ama büyük mekanlarda bulmaca çözmek ve bunu duygusal bir background'a da bağlamak beni hikayenin içine çeken unsurlar olmıştu. Özellikle karakter olarak aslında hiç benzemesem de Hans Voralberg benim en sevdiğim karakterler arasında yer alır. Konusu açılmışken robot kardeşimiz Oscar'a ve asıl kahramanımız olan Kate Walker'a da buradan selam olsun.

 • 13 Mayıs 2019 13:31
  0

  Şimdiki oyunlar sanki oyuncuyu üzmemek için yapılıyor gibi geliyor bana, aman bulmacada zorlanmasınlar, sonra gamer ortamlarında kulaklarımızı çınlatmasınlar der gibiler. Halbuki eski oyunlar öyle miydi? Bilenler bilir, sizi biraz geçmişe götüreyim:

  1. Myst (1993) ve Riven (1997)

  2. Black Dahlia (1998)

  3. A Quiet Weekend in Capri (2004)

  4. The Feeble Files (1997)

  5. The Space Bar (1997)

 • 21 Mayıs 2019 17:21
  0

  eski PC oyunlarından King's Quest serisi vardır, türün meraklıları ya da aramızdaki fosiller belki hatırlayacaklardır. Bugün en gördüm geçirdim, çözmediğim bulmaca bile kalmadı diyecek üstatlar bile oldukça zorlanırlar oynarlarsa.

 • 15 Kasım 2021 01:52

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Gelmiş geçmiş en zor adventure oyunu

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.