5.00 / 1 oy

Fusion 360 ile STL dosyası nasıl düzenlenebilir?

myminifactory.com ve thingiverse.com gibi sitelerde binlerce hazır üç boyutlu stl dosyası tasarımı var ve bunları olduğu gibi indirip 3d yazıcımız ile baskı alabiliyoruz. Ama bazı stl dosyalarında ufak değişiklikler yapmak istediğimiz zamanlar olabiliyor, bu işlem için de fırsat buldukça paylaştığım eğitimlerde de kullandığım Autodesk Fusion 360 programını kullanabiliyoruz.

1. Autodesk Fusion 360 programını atıktan sonra Insert menüsü altından Insert Mesh seçeneğini seçiyoruz ve açılan dosya seçme kutucuğundan açmak istediğimiz stl dosyasını seçerek tamam tuşuna basıyoruz.

fusion 360 open stl

2. STL dosyamız Fusion 360'ta açıldı ama henüz üzerinde düzemleme yapamıyoruz.

fusion 360 edit stl

3. Bodies altındaki MeshBody'ler üzerinde düzenleme yapamadığımız için tasarımı editlenebilir (normal body) bir şekilde değiştirmemiz gerekiyor. Bunun için Document Settings'e sağ tıklayarak Do Not Capture Design History seçeneğini seçiyoruz ve açılan kutucuktan Continue seçeneğini seçiyoruz.

fusion 360 design history

4. MeshBody'e sağ tıklayarak Mesh to BRep seçeneğini seçiyoruz ve sağ tarafta Mesh to BRep penceresi açılıyor. Pencereden OK seçeneğini seçtiğimizde MeshBody artık standart Body'e dönüşüyor ve üzerinde düzenleme yapabilmek mümkün oluyor.

5. Düzenlemelerinizi tamamladıktan sonra çalışmayı tekrar stl olarak kaydedebilir ve yazıcınız için export edebilirsiniz.

 

cuneytsaglam

25.05.2020 15:08

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fusion 360 ile STL dosyası nasıl düzenlenebilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.