5.00 / 1 oy

Freddy Krueger Nasıl Öldürülür?

Sinema tarihinde yüzlerce korku filmi izlemiş ve onlarca korku filmi serisindeki kötü adam üzerine kafa yormuş birisi olarak Elm Sokağı Kabusu (Nightmare on Elm Street) serisini ve Freddy Krueger karakterini her zaman özel bir yere koymuşumdur. Eli baltalı psikopatlar gibi düz adam değildir çünkü Freddy, bir hikayesi ve tüm diğer kötü adamlardan ayrılan bir tarzı vardır. Bu yazıda da Freddy Krueger'ın nasıl öldürülebileceğine dair hafif nerd bir yazı paylaşmaya karar verdim.

Freddy karakteri, 2003 yılındaki filmlere kadar Robert Englund tarafından canlandırılmıştır ve aktörün yüz karakteri ile Freddy'nin yüz hatları izleyenlerin hafızasına bu şekilde kazınmıştır. 2010 yılındaki Freddy ise Jackie Earle Haley tarafından canlandırılmış ve serinin hayranları tarafından farklı olmakla eleştirilmiştir.

İlk Elm Sokağı filmi 1984 yılında efsane korku filmi yönetmeni Wes Craven tarafından çekilmiş ve Freddy Krueger karakterinin hikayesi de bu filmde anlatılmıştır. Filmde çocuk katili olduğu için ölen çocukların aileleri tarafından yakılarak öldürülen Freddy Krueger, öldükten sonra rüya gören insanlara gerçek hayatlarında zarar verebileceği bir güce kavuşur ve insanların rüyalarına girerek gerçek hayatlarında öldürmenin yaratıcı yollarını bulur. Elbette kendisi de ölümsüz değildir ve filmlerinde çeşitli şekillerde öldürülmüştür; ancak film serisine her seferinde talepten ötürü bir yenisi eklendiği için Freddy yapımcılar tarafından her seferinde tekrar diriltilmiştir.

Freddy Krueger'ı öldürmek için seride kullanılan işe yarar yöntemler: yakmak, inanmamayı ve korkakayı seçmek (bu şekilde gücünü yitiriyor), mezarını açmak, doğru tekerlemeleri söylemek, ayna ile kendi yüzünü yansıtmak ya da kafasını uçurmaktır. En azından geçmiş filmlerde verilen bilgiler ve işe yarar yöntemler bu şekilde olmuştur.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: 70'li yılların en iyi 20 korku filmi

bkz: 2021'in En İyi Korku Filmleri

bkz: 2020'nin En İyi Korku Filmleri

bkz: 2019'un en iyi korku filmi hangisi?

bkz: Gelmiş Geçmiş En İyi Türk Korku Filmleri

bkz: Amazon Prime Video Korku Filmi Tavsiyeleri

seckin

20.06.2021 13:27

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Freddy Krueger Nasıl Öldürülür?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.