5.00 / 1 oy

Excel Grafiğinde Veri Başlıklarını (Legend) Göstermek

Excel grafiklerini ilk eklediğimizde gelen şablon tasarımda (bkz: Excel'de Karşılaştırmalı Bar Grafik Eklemek) verilerimizi seçerken başlıklarını da seçtiğimiz için hangi verinin ne olduğunun yazdığı bu başlıklar (legend) grafik alanında da görünür olarak gelmişti. Sonrasında grafiğin tasarımını değiştirdiğimiz (bkz: Excel'de Grafik Tasarımını Değiştirmek) yazıda başlıkların yeri yukarı kaymış ve grafik başlığının altına kaymıştı. Buradan şunu anlıyoruz, bu veri başlıkları değiştirilebilir ya da kaldırılabilir unsurlar ve biz bunu grafiğin içerisinde istediğimiz gibi ayarlayabiliyor olmalıyız. Bu yazıda veri isimlerinin (legend) nasıl yerlerinin değiştirilebildiğini ya da grafikte görünmüyorlarsa görünür yapılabileceğini paylaşacağım.

Grafiği seçtiğinizde sağ üst kısımda çıkan artı butonuna tıklayın ve chart elements seçenekleri arasından legend üzerine gelin. Eğer legend seçimini kaldırırsanız veri başlıklarını da kaldırmış olursunuz, eğer grafiğinizde yoksa ve eklemek istiyorsanız da seçili duruma getirmelisiniz. Sütunlardaki verilerin isimlerinin grafiğin neresinde (altında, üstünde, sağında, solunda) görünmesini istiyorsanız da Legend altında açılan menüden bu seçimi yapmalısınız.

excel chart legend

Daha detaylı veri başlığı tasarımları yapmak için More Options seçeneğini seçerek açılan menüdeki tasarım özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Öz Hakiki Bumblebee

22.07.2020 01:25

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel Grafiğinde Veri Başlıklarını (Legend) Göstermek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.